Białoruś: klerycy, którzy nie ukończyli 27. roku życia, dostali powołania do wojska

(fot. shutterstock.com)

Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska - poinformowały niezależne białoruskie media.

 

Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło, a klerycy, podobnie jak inni studenci, dostawali odroczenia od służby zasadniczej.

 

Według portalu Radia Swaboda, który informuje o tym we wtorek, sprawa dotyczy "dziesiątków duchownych katolickich i prawosławnych", w tym m.in. 20 kleryków z katolickiego seminarium duchownego w Grodnie, kilku studentów z seminarium w Pińsku i seminarzystów z prawosławnej uczelni w Żyrowiczach.

 

Ksiądz Jury Marcinowicz z kurii diecezji grodzieńskiej powiedział Swabodzie, że wezwania do stawienia się w Wojskowych Komendach Uzupełnień otrzymali wszyscy klerycy, którzy nie ukończyli 27 roku życia.

 

- Takie sytuacje dotąd nie miały miejsca, zdarzały się tylko pojedyncze przypadkowe wezwania spowodowane pomyłką leżącą po stronie seminarium lub ministerstwa obrony - powiedział duchowny.

 

Dodał, że wezwania dostali także niektórzy duchowni, którzy już ukończyli seminarium, ale mają mniej niż 27 lat. Dotychczas klerycy i duchowni otrzymywali odroczenia służby.

 

- Wygląda to tak, jakby rzeczywiście mieli iść do wojska - powiedział Marcinowicz.

 

Zarówno hierarchowie kościelni, jak i dziennikarze skierowali w tej sprawie pytania do białoruskiego ministerstwa obrony.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.67

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook