Portugalia: protesty środowisk katolickich przeciw eutanazji. "To sprzeczne z konstytucją"

(fot. martha dominguez / unsplash)

Środowiska katolickie w Portugalii protestują przeciwko zaplanowanej na koniec maja br. debacie i głosowaniu w parlamencie nad projektami dotyczącymi legalizacji eutanazji.

 

W poniedziałek władze Portugalskiego Stowarzyszenia Prawników Katolickich zaapelowały do parlamentu, aby ten nie podejmował próby wprowadzenia do przepisów prawa o tzw. śmierci wspomaganej.

 

Kierownictwo organizacji wskazało, że portugalski parlament, tzw. Zgromadzenie Republiki, nie posiada “legitymacji do zalegalizowania eutanazji". Wcześniej swój sprzeciw wobec próby zatwierdzenia tzw. śmierci wspomaganej wyraziło Portugalskie Stowarzyszenie Lekarzy Katolickich.

Tymczasem od połowy maja portugalski Episkopat skierował do wiernych w całym kraju tysiące broszur pt. “Pytania i odpowiedzi o eutanazji". Autorzy publikacji, rozdawanej głównie w świątyniach, wskazują, że próba wprowadzenia do ustawodawstwa eutanazji jest sprzeczna z konstytucją Portugalii. Wskazują, że według artykułu 24 ustawy zasadniczej “życia ludzkiego nie można pogwałcić".

27 kwietnia reprezentowane w portugalskim parlamencie partie lewicy - socjaliści (PS) oraz Blok Lewicy (BE) - zaapelowały do prezydium Zgromadzenia Republiki do jak najszybszego przeprowadzenia debaty nad projektami legalizacji eutanazji. Zaplanowano ją na ostatni tydzień maja br.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.83

Liczba głosów:

23

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook