Góra Kalwaria: kościół, w którym spoczywa św. o. Papczyński - ustanowiony sanktuarium

(fot. episkopat.pl)

Kościołowi w Górze Kalwarii, w którym znajduje się grób św. Stanisława Papczyńskiego, nadano tytuł sanktuarium.

 

Mszy św. w kościele Opatrzności Bożej na Mariankach przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski wskazał, że o. Papczyński powinien być przewodnikiem w duchowym rozeznawaniu spraw współczesnego świata.


O. Stanisław był jedną z najwybitniejszych postaci XVII-wiecznej Polski: myślicielem, propagatorem sprawiedliwości społecznej, znaczącym teologiem, autorem popularnych książek. Oprócz szerzenia czci misterium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, szczególną modlitewną troską otaczał odchodzących z tego świata, dusze czyśćcowe, jak również ubogich i społecznie pokrzywdzonych. Był spowiednikiem m.in. króla Jana III Sobieskiego.

 

- Przychodzimy tu, by coraz lepiej o. Stanisława poznawać i naśladować - mówił w homilii kard. Nycz. - Jeżeli dziś szukamy patronów do mądrego rozeznawania spraw tego świata, Europy i Polski, dotyczących wartości i fundamentów, na których budujemy życie społeczne - niech w tych wypadkach o. Stanisław stanie się duchowym przewodnikiem i wstawia się za nami u Boga jako ten, który w swoim czasie to zadanie spełniał bardzo pięknie - powiedział metropolita warszawski.

 

Dekret kard. Kazimierza Nycza ustanawiający sanktuarium wszedł w życie 18 maja, w dniu liturgicznego wspomnienia patrona oraz 387. rocznicę jego urodzin. Dziś metropolita warszawski odczytał dekret w kościele Opatrzności Bożej w Górze Kalwarii, zwyczajowo nazywanym "Wieczernikiem na Mariankach".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook