Abp Marek Jędraszewski udzielił trojgu dorosłym sakramentów chrztu i Pierwszej Komunii

(fot. diecezja.pl)

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego abp Marek Jędraszewski trojgu dorosłym udzielił sakramentów chrztu i Pierwszej Komunii, a dwunastu osobom bierzmowania. Liturgię w kościele Na Gródku zorganizował Dominikański Ośrodek Liturgiczny.


W homilii metropolita krakowski mówił, że apostołowie zgromadzeni w wieczerniku przed Zesłaniem Ducha Świętego modlili się o jedność, a także o to, by nastało Nowe Przymierze. Jak zaznaczył, jest to przymierze "wyryte w ludzkich sercach", dzięki czemu ludzki duch nabiera nowych wymiarów, "niemających swoich kryteriów w posłuszeństwie, w rygorystycznym wypełnianiu prawa, ale w miłości, którą obdarza nas Ojciec". Chrześcijanie mają udział w Nowym Przymierzu dzięki sakramentowi chrztu św.

 

Uczestnictwo w Wigilii Zesłania Ducha Świętego jest, według hierarchy, stawaniem u źródeł rodzącego się Kościoła. - Jednocześnie niesiemy bagaż już prawie dwóch tysięcy lat trwania tego Kościoła i ciągłego rodzenia się jego nowych synów i córek. Dzisiaj dzieje się to także - dodał metropolita krakowski. - Uczestniczymy tego wieczoru w owej tajemnicy rodzenia, bo podczas tej wigilii będziemy pełnymi radości i dziękczynienia świadkami, że oto narodzą się kolejni synowie i córki a potem, że Kościół zostanie umocniony Duchem Świętym szczególnie w odniesieniu do tych, którzy przyjmą sakrament bierzmowania, który uzdalnia, by jeszcze bardziej być wdzięcznym Bogu, że tak umiłował świat - zaznaczył.

 

W czasie Mszy św. troje dorosłych przyjęło sakramenty chrztu i Eucharystii, a dwanaście - sakrament bierzmowania.

 

Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie prowadzi katechumenat od siedmiu lat. Zwieńczeniem całorocznego przygotowania dwóch grup: kandydatów do chrztu oraz ochrzczonych, przygotowujących się do bierzmowania, była liturgia w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, sprawowana w kościele Matki Bożej Śnieżnej Na Gródku w Krakowie. Dominikański Ośrodek Liturgiczny rozpoczął odprawianie liturgicznych wigilii uroczystości Zesłania Ducha Świętego, które są uzupełnieniem bogatego wachlarza propozycji czuwań charyzmatycznych i wieczorów uwielbienia, organizowanych w Krakowie w noc poprzedzającą Zielone Świątki. Początkowo były to wigilie gregoriańskie w kościele św. Idziego pod Wawelem, a w ostatnich latach także Msze święte w kościele Matki Bożej Śnieżnej na krakowskim Gródku. Modlitwie przewodniczą krakowscy biskupi, którzy przez ostatnie pięć lat udzielali także sakramentu bierzmowania. Krakowski kościół mniszek dominikańskich tradycyjnie jest miejscem udzielania bierzmowania dorosłym kandydatom, ponieważ w tym miejscu w każdą niedzielę Dominikański Ośrodek Liturgiczny sprawował dotychczas Mszę św. we wspólnocie z katechumenami i kandydatami do bierzmowania. Także siostry, które nie opuszczają zakonnej klauzury, każdego roku wiernie ogarniają ich modlitwą.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook