Idea tego święta powstała przy grobie Jana Pawła II. Odtąd organizowane jest co roku

(fot. swieto-rodziny.pl)

Pod hasłem "Rodzina - radość miłości" na Górnym Śląsku rozpoczyna się XI Metropolitalne Święto Rodziny. W ciągu najbliższych dwóch tygodni w blisko 30 miejscowościach regionu zaplanowano dziesiątki imprez: pikników, koncertów, spektakli czy wystaw, promujących rodzinne wartości.

 

"Chcemy kolejny już raz podkreślić niezwykłą rolę rodziny w dzisiejszych czasach. Obserwując przemiany społeczno-religijne, można odnieść wrażenie, że obecnie jedną z podstawowych tęsknot człowieka są radosne, przeniknięte wzajemną miłością i szacunkiem rodziny" - napisali w liście zachęcającym do rodzinnego świętowania metropolita katowicki abp Wiktor Skworc i prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

 

Wśród organizatorów odbywającego się już po raz jedenasty święta są biskupi katowicki i gliwicki, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz liczne samorządy gmin i powiatów, wśród których do najbardziej aktywnych należy Zabrze - właśnie w tym mieście odbędzie się sobotni koncert inaugurujący wydarzenie, w wykonaniu Piotra Rubika z zespołem.

 

Na niedzielę zaplanowano natomiast liturgiczną inaugurację święta w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla, gdzie odbędzie się msza w intencji jubilatów małżeńskich i tych, którzy świętują okrągłe rocznice rodzinne. Najwięcej imprez w ramach święta zaplanowano do 3 czerwca, a pozostałe wydarzenia towarzyszące w kolejnych tygodniach, aż do rozpoczęcia wakacji.

 

Temat tegorocznego Metropolitalnego Święta Rodziny "Rodzina - radość miłości" został zaczerpnięty z pierwszych słów adhortacji papieża Franciszka "Amoris laetitia". Jak przypomnieli w liście intencyjnym dotyczącym święta metropolita katowicki i prezydent Zabrza, zasadniczym celem świętowania jest promocja rodziny i wartości z nią związanych.

 

"Tegoroczne Metropolitalne Święto Rodziny to kolejna szansa, by podjąć refleksję nad sytuacją rodzin w dzisiejszym świecie i naszym społeczeństwie; to kolejna szansa, by docenić dar małżeństwa i miłości rodzinnej, kolejna szansa, by wspomóc budowanie solidnych i trwałych ognisk rodzinnych" - czytamy w liście.

 

W rodzinne świętowanie wpisuje się także tegoroczna Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich w ostatnią niedzielę maja - to jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku, w którym każdego roku uczestniczą tysiące mężczyzn. W tegorocznych uroczystościach weźmie udział - jako wysłannik papieża Franciszka - kard. Zenon Grocholewski.

 

W organizację XI Metropolitalnego Święta Rodziny włączyły się samorządy śląskich miast, parafie, stowarzyszenia, organizacje społeczne, osoby prywatne, a także Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Zaplanowano spektakle, koncerty, panele dyskusyjne, sympozja, wystawy, wykłady, kiermasze, konkursy, imprezy sportowe, festyny i pikniki. Ich szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej www.swieto-rodziny.pl.

 

Pomysł Metropolitalnego Święta Rodziny zrodził się podczas pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym metropolitą górnośląskim abp Damianem Zimoniem do Rzymu w 2007 r. To właśnie wtedy, przy grobie św. Jana Pawła II, powstała idea święta, organizowanego odtąd co roku.

 

"Jesteśmy głęboko przekonani, że to metropolitalne przedsięwzięcie przyczyni się do wzmocnienia i promocji naszych rodzin, a także społeczności naszych gmin, miast, całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli. Ufamy, że z XI Metropolitalnego Święta Rodziny zrodzi się obfite dobro, które umocni więzi międzyludzkie i metropolitalne" - podsumowali w swoim liście abp. Skworc i prezydent Mańka-Szulik.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?