Bp Pierskała do osób konsekrowanych: bądź święty, żyjąc radośnie swoim darem

(fot. Caritas Polska / youtube.com)

"Jesteś osobą konsekrowaną? - pytał bp Pierskała - Bądź święty, żyjąc radośnie swoim darem! - powiedział bp Rudolf Pierskała na Górze św. Anny podczas pielgrzymki osób konsekrowanych.


Opolski biskup pomocniczy zachęcił do proszenia o Ducha Świętego i dar świętości. - Wszyscy jesteśmy powołani, aby być świętymi, żyjąc z miłością i dając świadectwo w codziennych zajęciach tam, gdzie każdy się znajduje - zaznaczył.

 

Nawiązując do papieskiej adhortacji "Gaudete et exsultate" o świętości, kaznodzieja wskazał kilka drobnych szczegółów życia konsekrowanego. - Modlitwy jest dużo w zakonach. I tej wspólnotowej i indywidualnej. Nieraz siostry myślą, że im więcej, tym lepiej. Ilość modlitw może stać się zaliczaniem - przestrzegał i zwrócił uwagę, żeby przychodzić na czas na modlitwę, chętnie angażować się do czytania, dostosowywać się do rytmu starszych osób.

 

- Znosić cierpliwe rutynę - mówił bp Pierskała - oraz nawyki współsióstr i współbraci. Znosić się nawzajem w miłości. To jest droga do świętości, to jest krok do świętości. Trudny, bo codzienny. Nieraz nadzwyczajną rzecz łatwiej zrobić - stwierdził.

 

Ponadto, biskup przypomniał, że jeżeli zaczynamy się troszczyć o siebie w drobnych sprawach, to Pan Jezus nas uświęca. - Także we wspólnotach zakonnych jest wiele takich gestów miłości. Za to wam dziękuję. To trzeba pielęgnować. Wtedy idziecie ku świętości - podkreślił.

 

Hierarcha zwrócił uwagę na potrzebę rozeznawania, zwłaszcza, gdy pojawia się jakaś nowość. - Chcemy nieraz wprowadzić coś nowego, ale czy to jest rzeczywiście z Ducha Bożego? Nie możemy kierować się tylko emocjami, tym, co chcemy i własnym zdaniem - dodał.

 

Druga skrajność, zdaniem kaznodziei, to stagnacja i opór przed wprowadzaniem nowości. - Potrzebujemy prosić o Ducha Świętego. Rozeznawanie to zdrowe rozumowanie, zdrowy rozsądek, ale też dar Ducha Świętego - przyznał.

 

- Jesteś osobą konsekrowaną? - pytał bp Pierskała - Bądź święty żyjąc radośnie swoim darem! I rzeczywiście tak jest u wielu sióstr i braci. Ile wtedy jest pasji, nadziei, możliwości, planów, entuzjazmu, optymizmu, zaangażowania we wszystko. To widać. Podskakujecie z radości. Jesteście cali w skowronkach - zaznaczył.

 

Biskup powiedział również, że przeciwieństwem jest postawa wrony, która kracze, wyrzucając z siebie pretensje, narzekania na wszystko. - Takie osoby uznają się za pokrzywdzonych i są smutne. A przecież radosnego dawcę miłuje Bóg. Od wrony wszyscy uciekną. Ludzie nie lubią ciągłego krakania. Bądźcie podobni do skowronków, a nie do wron. To jest krok ku świętości - zakończył.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.8

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook