Czescy biskupi przestrzegają przed ratyfikacją konwencji stambulskiej

(fot. shutterstock.com)

Na zagrożenia związane z ratyfikacją Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzonej w Stambule 11 maja 2011 wskazali w swoim liście biskupi czescy.

 

Ich zastrzeżenia związane są przede wszystkim z przeciwstawianiem sobie w tym dokumencie kobiety i mężczyzny oraz lansowaniem ideologii gender. Konwencja ta ma być w najbliższym czasie przedmiotem obrad parlamentu Republiki Czeskiej.


Episkopat Czech i Moraw przypomina biblijną wizję człowieka, stworzonego jako kobieta i mężczyzna. Różnią się oni między sobą, będąc równymi w swej godności. Biskupi podkreślają, że zgodnie z Bożym planem między kobietą a mężczyzną powinna panować przyjaźń, winni być oni nawzajem dla siebie oparciem. W małżeństwie stanowią jedno ciało, a ich wzajemna relacja jest odzwierciedleniem Bożej miłości względem człowieka. Jednocześnie Pan Bóg powierzył mężczyźnie i kobiecie zadanie przekazywania życia. W dokumencie podkreślono, że ta przyjaźń między kobietą a mężczyzną została zakłócona przez grzech pierworodny pierwszych rodziców. "Jednym z przejawów tego zakłócenia jest także przemoc, która jest konsekwencją grzechu" - stwierdzają czescy biskupi. Episkopat Czech i Moraw stanowczo potępia wszelką przemoc, która jest pogwałceniem wartości ludzkich i chrześcijańskich. Zwraca uwagę na szczególnie odrażającą formę przemocy, której ofiarą padają kobiety, dzieci i inne osoby znajdujące się w sytuacji niekorzystnej. Przypomina o szczególnym szacunku jakim otaczana jest kobieta w tradycji chrześcijańskiej a także o znaczeniu rodziny, jako pierwszego i najważniejszego środowiska, w którym uczymy się szacunku dla kobiet. Jednocześnie biskupi czescy wyrażają zaniepokojenie próbami wykorzystywania problemu przemocy wobec kobiet do podważenia porządku naturalnego i wprowadzania nowego spojrzenia na rolę człowieka, którego nie da się pogodzić z prawem naturalnym, zdrowym rozumem i doświadczeniem chrześcijańskim. "Jesteśmy przekonani, że w tym kierunku zmierza niestety tak zwana konwencja stambulska, która stawia mężczyzn i kobiety w fundamentalnej opozycji, a wszelkie zachowania wobec kobiet chce postrzegać jedynie w świetle historycznie nierównego układu sił między mężczyznami a kobietami. Ta międzynarodowa konwencja, której ratyfikacja będzie omawiana w niedalekiej przyszłości w parlamencie Republiki Czeskiej, podobnie jak i w innych krajach europejskich, poprzez szerokie pojęcie tożsamości gender, nie mające swego zakorzeniania w porządku naturalnym, stworzy przestrzeń do kwestionowania podstawowych danych społecznych. Nie zgadzamy się z tą tendencją i nie chcemy, aby ratyfikacja konwencji stambulskiej wpływała w sposób zagrażający na życie państwa i jego instytucji, zwłaszcza szkół, ale także na życie rodzin i poszczególnych osób" - czytamy w dokumencie.

 

Episkopat Czech i Moraw zachęca chrześcijan do krzewienia biblijnej wizji człowieka stworzonego jako kobieta i mężczyzna, powołanych przez Boga do tworzenia jedności i wzajemnego uzupełniania się. Apeluje o modlitwę w intencji harmonijnej współpracy kobiet i mężczyzn, a także za ustawodawców, aby podejmowali decyzję w zgodzie ze swym sumieniem i prawem naturalnym.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook