Bp Andrzej Czaja do przyszłych diakonów: to jest najważniejsze zadanie kapłanów

(fot. diecezja.opole.pl)

Najważniejsze zadania kapłanów to całym życiem świadczyć o Bożej prawdzie i tą drogą prowadzić ludzi do Boga, pomagając im realizować wspólne wszystkim powołanie do świętości - napisał bp Andrzej Czaja w specjalnej odezwie w związku z tegorocznymi święceniami kapłańskimi.

 

10 diakonów przyjmie święcenia prezbiteratu 19 maja w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu.


Opolski biskup poinformował, że ze względu na prace renowacyjne prowadzone obecnie w katedrze opolskiej uroczystość święceń kapłańskich w tym roku będzie miała miejsce w kościele seminaryjno-akademickim pw. św. Jadwigi Śląskiej w Opolu. Ordynariusz zaprosił rodziny i bliskich 10 diakonów, którzy przyjmą święcenia prezbiteratu oraz poprosił o modlitwę wszystkich diecezjan. - Wszyscy razem upraszajmy dla nich mocy Bożego Ducha, aby byli świadomi wielkości swojego powołania i misji, realizowali ją z zaangażowaniem, aby byli wdzięczni Bogu za obdarowanie ich łaską kapłaństwa i wiernie Mu służyli - zaznaczył.

 

Hierarcha przypomniał, że wskutek szczególnego namaszczenia Duchem Świętym jesteśmy zdolni iść i głosić Ewangelię wszędzie, a Pan współdziała z nami, jak u początku Kościoła. - Każdy kapłan potrzebuje jednak mocnego wsparcia modlitewnego, aby nie uległ działaniu złego, podszeptom świata i własnym słabościom. Dlatego bardzo cieszy rozwój w naszej diecezji dzieła modlitwy za kapłanów. Dziękuję wam wszystkim za każdą modlitwę w naszej intencji, za nasze seminarium i o powołania kapłańskie. Proszę też was byście w tej modlitwie nie ustawali - dodał.

 

Nawiązując do Konstytucji dogmatycznej o Kościele, biskup wyjaśnił, że ojcowie Soboru Watykańskiego II dają nam do zrozumienia, że "realizacja powołania do świętości nie polega na dokonywaniu niezwykłych dzieł, ale na zjednoczeniu z Chrystusem, na przeżywaniu Jego tajemnic, na utożsamianiu się z Jego postawami, myślami i zachowaniami. Miarą świętości jest to, na ile staramy się upodobnić do Chrystusa, na ile mocą Ducha Świętego kształtujemy całe nasze życie na wzór Jego życia".

 

Bp Czaja odwołując się do opublikowanej przed miesiącem papieskiej adhortacji "Gaudete et exultate", zachęcił, aby każdy z nas kroczył za Jezusem, pod prąd światowych fal, podejmując ciągle drogę ośmiu błogosławieństw i kierując się regułą wyrażoną przez Jezusa w mowie o Sądzie Ostatecznym. - U źródła chrześcijańskiego życia jest bowiem więź z Bogiem, natomiast »kryterium oceny naszego życia stanowi przede wszystkim to, co uczyniliśmy dla innych« (GE 104). To znaczy, że o jakości naszego życia rozstrzyga miłość bliźniego w naszej codzienności" - podkreślił.

 

Ponadto, opolski biskup stwierdził, że trzeba stale prosić Ducha Świętego o pragnienie świętości i bycia doskonałym. - Przed nami doskonała okazja ku temu. Dlatego zwracam się do was wszystkich, pasterzy i wiernych, niech tegoroczną Wigilię i Uroczystość Pięćdziesiątnicy wypełni mocne wołanie do Ducha Świętego, aby obudził w nas pragnienie świętości i poprowadził drogą do nieba - zaapelował.

 

Zgodnie z postanowieniami synodalnymi diecezji opolskiej (statut 135), w dniu święceń, czyli 19 maja o godz. 11.00 powinny zabrzmieć w świątyniach dzwony, przypominające wiernym o tym ważnym wydarzeniu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook