W Krośnie można obejrzeć wystawę poświęconą historii Biblii

(fot. PAP/Darek Delmanowicz)

- Wystawa przedstawia 3,5 tys. lat historii Biblii. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że można dotknąć eksponatów, brać je do ręki, przeglądać i kontemplować Słowo Boże - zachęcała do obejrzenia ekspozycji Witkoś.

 

Pochodzące z XVI wieku księga z komentarzem do Wulgaty Erazma z Rotterdamu i kartka z dekalogiem, XVII-wieczna Wulgata, a także repliki i reprodukcje tabliczek kamiennych i skór zwierzęcych z Pismem Świętym można od środy oglądać na wystawie "Historia Biblii" w Krośnie.

 

Ekspozycja prezentowana w bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie została przygotowana przez Fundację Areopag.

 

Pomysłodawczyni wystawy na uczelni Jolanta Witkoś zauważyła w rozmowie z PAP, że wystawa prezentuje, w jaki sposób i w jakiej formie Pismo Święte dotarło do naszych czasów, zanim zostało oprawione w okładki i wstawione na półki w biblioteczkach domowych.

 

Jak mówiła, ekspozycja umożliwia "dosłowne dotknięcie" słowa zapisanego na papirusach, skórach zwierzęcych, a także współczesnych reprintach starych wydań.

 

- Wystawa przedstawia 3,5 tys. lat historii Biblii. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że można dotknąć eksponatów, brać je do ręki, przeglądać i kontemplować Słowo Boże - zachęcała do obejrzenia ekspozycji Witkoś.

 

Wśród najcenniejszych eksponatów znalazła się kartka z dekalogiem z pierwszego hebrajskiego wydania Pięcioksięgu z 1544 roku, księga z komentarzem Erazma z Rotterdamu do Wulgaty z 1534 roku i Wulgata z 1669 r., czyli przekład Biblii na łacinę Hieronima ze Strydonu.

 

Na ekspozycji znalazły się też kopie tabliczek kamiennych, na których pismem klinowym zapisano Pismo Święte, skór zwierzęcych, reprinty zwoju Tory, czy sześciometrowego zwoju odnalezionego w Qumran. Pokazano też reprodukcje biblii wydrukowanej przez Gutenberga, biblii należącej do Jana Sebastiana Bacha, którą otrzymał od swojego ojca, z odręcznymi notatkami kompozytora na marginesach.

 

Jest też kopia biblii przetłumaczonej na jęz. angielski przez Williama Tyndale’a, czy Septuaginty, czyli pierwszego tłumaczenia Starego Testamentu na grekę, którego dokonało 70 tłumaczy (stąd nazwa oznaczająca 70).

 

- Znalezione w glinianych dzbanach nad morzem martwym rękopisy wprawiły uczonych w osłupienie. Do tej pory najstarsze znane rękopisy pochodziły z X i XI wieku n.e. Znalezione zwoje dowodzą jak starannie i wiernie przepisywano Biblię - oceniła Witkoś.

 

Wystawę można oglądać do 24 maja. Wstęp jest bezpłatny.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook