Wręczono nagrody "Viventi Caritate"

Ks. Piotr Sadkiewicz i Janina Dłuska zostali tegorocznymi laureatami nagrody "Viventi Caritate", czyli "Żyjącemu Miłością". Wyróżnienia przyznawane przez Fundusz Biskupa Jana Chrapka, działający przy radomskiej Caritas, zostały wręczone, 18 października w katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Tego dnia była celebrowana Msza święta z okazji 9. rocznicy tragicznej śmierci biskupa Jana Chrapka. Po liturgii odbył się koncert z udziałem Anny Seniuk i Roberta Grudnia.

 

Janina Dłuska z Radomia jest działaczką społeczną i autorką opowiadań dla dzieci. Cały dochód ze sprzedaży przeznaczyła na wsparcie ubogich i niepełnosprawnych dzieci. Dzięki jej staraniom główna aleja w Parku Kościuszki w Radomiu nosi imię Biskupa Jana Chrapka.

 

Ks. Piotr Sadkiewicz jest m. in. inicjatorem powstania Klubu Honorowych Dawców Krwi, Banku Szpiku Kostnego. Zorganizował również akcję podpisywania deklaracji pośmiertnego oddawania organów do przeszczepu.

 

Podczas Mszy św. bp Henryk Tomasik mówił, że biskup Jan Chrapek był zatroskany o to, aby blask prawdy ewangelicznej docierał do ludzi także przez media, aby służyły one w kształtowaniu człowieka, jego duchowości, ewangelizacji świata. Bp Tomasik mówił też, że swojej misji zmarły tragicznie biskup radomski realizował potrzebę wyobraźni miłosierdzia.

 

"Te piękne pomniki wciąż trwają, to troska o niepełnosprawnych, potrzebujących, wszelkie formy troski o ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Dziękujemy za dobro, które pozostawił po sobie" - powiedział bp Tomasik.

 

Po liturgii odbyła się uroczystość wręczenia nagród Viventi Caritate. Janina Dłuska odbierając wyróżnienie powiedziała, że to wielki dla niej zaszczyt. - Ta statuetka jest alegorią otwartego serca i wyłaniającej się z niej miłości. Będzie ona stała koło fotografii moich rodziców, którzy wyrwali mnie z piekła wojny, narażając swoje życie. Dziękuję im, że przekazali mnie wartości, które są najważniejsze, czyli miłość i troskę o innych oraz wrażliwość. Dzielmy się miłością a świat będzie piękniejszy - powiedziała laureatka nagrody.

 

Za nagrodę dziękował także ks. Piotr Sadkiewicz. - To wyróżnienie nie jest dla mnie, lecz moich parafian. Nie byłoby mnie, mojej działalności, gdyby nie oni, wspaniali ludzie. Oni wiedzą, czym jest przykazanie miłości w codziennym życiu - podkreślił ks. Sadkiewicz.

 

Ofiary złożone podczas Mszy świętej zostaną przekazane na dofinansowanie programu stypendialnego dla niepełnosprawnych dzieci, realizowanego przez Fundusz Biskupa Chrapka.

 

Bp Jan Chrapek zginął tragicznie w wypadku samochodowym 18 października 2001 roku. Znany był ze swej otwartości ewangelizacyjnej na wszystkie środowiska, a także zaangażowania medialnego. Był specjalistą w dziedzinie mass mediów w Konferencji Episkopatu Polski. Dwukrotnie, w latach 1997 i 1999 był współorganizatorem pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny. Jako biskup radomski dał się poznać jako doskonały duszpasterz, otwarty na nowe potrzeby społeczne i ludzi najbardziej potrzebujących.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook