Albania: patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl z wizytą w Tiranie

(fot. alexey borodin / shutterstock)

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl przebywa od soboty z wizytą Albanii, gdzie prawosławni stanowią 7 proc. ludności. Jest pierwszym prawosławnym patriarchą, który odwiedza ten kraj, w którym 56 proc ludności, to muzułmanie. Katolicy stanowią 10 proc. mieszkańców.

 

Patriarcha Cyryl, który określił swą wizytę jako "historyczną", powiedział w niedzielę podczas mszy celebrowanej w prawosławnej katedrze w Tiranie z udziałem kilkuset wiernych: "My, prawosławni chrześcijanie żyjący w różnych krajach, podzielamy te same wartości, którym powinniśmy służyć".

 

Zwierzchnik rosyjskiego Kościoła prawosławnego złożył hołd wszystkim pomordowanym przez władze komunistyczne chrześcijańskim duchownym Albanii, która wówczas deklarowała w swej konstytucji obowiązkowy ateizm. W latach 1945-85 za swe przywiązanie do wiary zginęło w Albanii siedmiu katolickich i prawosławnych biskupów, 111 księży, dziesięciu seminarzystów oraz ośmioro zakonników i zakonnic.

 

Zniszczonych zostało ponad 1 800 kościołów i cerkwi.

 

"Nasz Kościół jest ożywiony duchem pokojowego współistnienia wszystkich wspólnot religijnych, a wizyta patriarchy Cyryla jest potwierdzeniem tych wartości"- oświadczył arcybiskup Tirany i całej Albanii Anastazy.

 

Patriarcha Cyryl spotka się w poniedziałek z prezydentem Albanii Ilirem Metą i premierem Edim Ramą. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook