Grecja: wielka konferencja katolicko-prawosławna na Krecie

Grecja: wielka konferencja katolicko-prawosławna na Krecie
(fot. wikipedia.pl)
KAI/ ed

Po raz pierwszy obradują przedstawiciele Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Kościołem Prawosławnym oraz różnych inicjatyw regionalnych na rzecz tego dialogu, reprezentujących region Europy i Północnej Ameryki.

Trzydniowa konferencja pod hasłem "Crossroads of Theological Dialogues" (Dialog teologiczny na rozdrożu) obraduje w dniach 24-26 kwietnia w Akademii Teologicznej w Kolymbari na greckiej wyspie Krecie, poinformowała ekumeniczna fundacja Pro Oriente w Wiedniu. Wraz z Instytutem Ekumenicznym Johanna Adama Möhlera z niemieckiego Paderborn oraz Akademią Prawosławną jest ona współorganizatorem tego wydarzenia.

Franciszek otrzymał medal upamiętniający 100-lecie jednej z polskich uczelni >>

Otwierając obrady 24 kwietnia przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan, a zarazem współprzewodniczący Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Kościołem Prawosławnym kard. Kurt Koch oraz prawosławny arcybiskup Job jako reprezentant Patriarchatu Konstantynopola przy Światowej Radzie Kościołów w Genewie, podkreślili przełomowy charakter tej inicjatywy. Kierownik Instytutu Johanna Adama Möhlera i członek grupy konsultorów Pro Oriente, Johannes Oeldemann, w swoim wprowadzającym wystąpieniu powiedział, że przygotowując swój referat na temat perspektyw na przyszłość dialogu katolicko-prawosławnego uświadomił sobie, że istnieje wiele inicjatyw dialogu prawosławno-katolickiego, ale nie ma łączącej je "sieci".

DEON.PL POLECA

Zaproponował więc, aby Pro Oriente zgromadziła przy wspólnym stole osoby odpowiedzialne za te inicjatywy dialogu tak, aby uzyskać obraz całego spektrum dialogu prawosławno-katolickiego, a jednocześnie zdefiniować kwestie dotychczas zaniedbane, lub odkryć nowe zadania. Z tego narodziła się obecna konferencja, w której uczestniczą zarówno "oficjalne" komisje dialogu np. z Francji, Niemiec i USA oraz Kanady, a także "nieoficjalnych" grup, wśród nich przedstawicieli komisji młodych teologów katolickich i prawosławnych w Pro Oriente. Wśród ekspertów konferencji są m.in. prof. Theresia Hainthaler, członek oficjalnej Komisji Dialogu Kościoła katolickiego i prawosławnego, znawca Kościołów wschodnich i wiceprzewodniczący Pro Oriente, prof. Rudolf Prokschi oraz kierownik Akademii Prawosławnej prof. Pantelis Kalaitzidis.

Katolickie dzieła pomocy w USA zawieszają działalność; do kraju przybywa coraz mniej uchodźców >>

Uczestnicy konferencji w Kolymbari rozważali m.in. jakie tematy należy poruszyć w najbliższym czasie w dialogu katolicko-prawosławnym, na co należy położyć największy nacisk, a także co dotychczas zaniedbano lub czego nie zauważono. Punktem wyjścia do dyskusji były cztery referaty ekspertów ekumenizmu: prof. Barbara Hallensleben (Fryburg) omówiła "Dialog i spotkanie - refleksje nad nowymi perspektywami zbliżenia między prawosławnymi i katolikami", o. Michel Van Parys (Chevetogne) mówił o "znaczeniu ekumenizmu duchowego na drodze do pełnej wspólnoty", prof. Ioan Moga (Wiedeń) poruszył temat "perspektyw na przyszłość w dialogu prawosławno-katolickim w oparciu o dokumenty wielkiego i świętego synodu na Krecie" oraz Andrej Sziszkow omówił "stanowisko prawosławne odnośnie znaczenia kwestii etycznych w dialogach ekumenicznych".

W ostatnim dniu obrad 26 kwietnia uczestnicy konferencje zastanowią się m.in. nad tym, w jaki sposób można połączyć z sobą w skoordynowanej, konstruktywnej współpracy oficjalny dialog, "oficjalne" komisje regionalne i inicjatywy nieoficjalne oraz miejsca dotychczasowych spotkań dialogu prawosławno-katolickiego, takich jako Bose, Niederaltaich, czy Chevetogne oraz centra akademickie, jak Fryburg Szwajcarski i niemiecki St. Georgen w Hamburgu. Akademia Prawosławna na Krecie ma szczególne znaczenie dla świata prawosławnego i poza nim, a to dlatego, że była jednym z pierwszych ośrodków prawosławnego kształcenia dorosłych, a także dialogu. W 2016 roku była miejscem obrad Soboru Wszechprawosławnego.

Ale już dużo wcześniej obradowały tam międzynarodowe konferencje kościelne, m.in. Światowej Rady Kościołów. Akademia działa jako fundacja społeczna, we wspólnocie kanonicznej z metropolią Kissamos i Selinon Kościoła na Krecie, pod protektoratem Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola. Głównym zadaniem Akademii jest świadectwo dialogu i służby prawosławia na świecie, służba ludziom współczesnym i ich problemom. Jak twierdzą władze Akademii, do realizacji tych celów rozwijany jest duch dialogu między prawosławiem i innymi wyznaniami oraz religiami, a także między wiarą chrześcijańską, nauką i kulturą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Grecja: wielka konferencja katolicko-prawosławna na Krecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.