W Łodzi Janina Ochojska dyskutowała z abp. Rysiem i rabinem Schudrichem

(fot. archidiecezja.lodz.pl)

Janina Ochojska, abp Grzegorz Ryś i rabin Michael Schudrich wzięli dziś udział w debacie zatytułowanej "Inny?".

 

W spotkaniu, które odbyło się Centrum Promocji Mody przy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi wzięło udział blisko 200 osób, w większości uczniów łódzkich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Debatę poprowadził ks. Krzysztof Niedałtowski, Duszpasterz Środowisk Twórczych w Gdańsku.

- Dla mnie inny, to po prostu drugi człowiek - mówiła Janina Ochojska, odnosząc się do tytułu spotkania. - Nie jest ważne, jaką wyznaje religię, jakiej jest rasy, z jakiego kraju pochodzi. To nie ma znaczenia. Wierzę w to, że wszyscy wyznajemy tę samą wartość, jaką jest dobro człowieka - dodała założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej.

 

Ochojska: jak sobie radzić z samotnością? >>

Rabin Schudrich mówiąc o szacunku do inności każdego człowieka przywołał postać Jana Pawła II. "Starał się zrozumieć i poznać każdego człowieka, bo każdy człowiek to jest dziecko Boga" - mówił naczelny rabin Polski. - Każdy człowiek ma święta iskrę, swoją duszę. Papież stawiał także wyzwanie, by nie sądzić drugiego człowieka, ale poznać i dotykać świętej iskry, która w nim jest" - podkreślił rabin.

 

Rabin Schudrich: kiedy Żydzi i chrześcijanie są razem, jest to wielka radość dla Boga >>

Odpowiadając na pytanie o inność, abp Grzegorz Ryś podkreślił, że jeśli się chce wspólnotę uczynić jednolitą, to rozbija się każdą ludzką społeczność. "To nie jest takie proste uczyć się różnorodności, bo albo jest tak, że chcemy wszystkich innych pod siebie przetwarzać, albo chcemy być ciągle kimś innym, a nie sobą. To są dwie wielkie pokusy. Myślę, że jedna i druga jest pokusą pychy, a efekt jest taki sam: kończy się gwałtem, przemocą, choć motywowaną bardzo wzniośle" - ocenił metropolita łódzki.

 

Abp Grzegorz Ryś: ostatni głos w historii człowieka i świata należy do dobra >>

Odpowiadając na pytanie młodzieży o to, jak uczyć postaw tolerancji, Janina Ochojska zauważyła, że "można o tolerancji mówić bardzo wiele, ale jak się nie daje przykładu, to nic z tego nie będzie". Edukacja, możliwość wspólnego poznawania się, poznawania religii, kontaktów z nimi, budowania wspólnych doświadczeń dialogu. Ale najważniejszym jest, że każdy z nas może dać przykład. To czyny o nas świadczą! - dodała.

 Gościem specjalnym, który miał swoje wystąpienie po zakończeniu debaty, był Szymon Hołownia - dziennikarz, pisarz i publicysta. Podzielił się on swoim doświadczeniem spotkania z ludźmi.

Pomysłodawcą dzisiejszej debaty była Fundacja KOLOROWO wraz z Łódzkim Klubem Tygodnika Powszechnego. Spotkanie odbyło się w ramach projektu: "100 lat Tożsamości Narodowej w Kulturze".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.53

Liczba głosów:

40

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook