Od 25 lat szukają Boga w innych ludziach. Teraz rozleją zupę w centrum Katowic

(fot. materiały prasowe)

Zapraszamy Ciebie, który czytasz ten artykuł, może dziś Bóg upomina się o Ciebie i chce dotknąć Cię swoją miłością? - zachęca Wioletta Iwanicka-Richter ze Wspólnoty Dobrego Pasterza.

 

Już w niedzielę 22 kwietnia można wziąć udział w jubileuszu Wspólnoty służącej tym, których "życie woła o nadzieję". Świętowanie można rozpocząć od gotowania dla 300 osób razem z Zupą w Kato.

 

- Codziennie ocieramy się o śmierć, codziennie doświadczamy zmartwychwstania. Jesteśmy małą, słabą wspólnotą, a mimo to Bóg wciąż chce jej używać. Naszym największym osiągnięciem jest chyba to, że trwamy mimo wielu różnych, nieraz bardzo trudnych doświadczeń - mówi Wioletta Iwanicka-Richter ze Wspólnoty Dobrego Pasterza, która w niedzielę 22 kwietnia będzie w Katowicach świętować 25 lat istnienia.

 

Ćwierć wieku temu abp Damian Zimoń zatwierdził dekretem działalność Wspólnoty, zaznaczając w nim, że ma ona służyć "przede wszystkim młodzieży uzależnionej od różnego rodzaju narkotyków". Z czasem działalność ta rozwinęła się i obecnie znacznie wykracza poza początkowe założenia. Osoby bezdomne, ubogie, uzależnione od alkoholu bądź narkotyków, ciężko chore czy zagubione. Wszyscy oni korzystają z pomocy Wspólnoty Dobrego Pasterza.

 

 

- Staramy się być otwarci na tych, których życie woła o nadzieję. Różne są dzisiaj rodzaje biedy, nieraz są to uzależnienia, czasem brak sensu życia czy doświadczenia prawdziwej miłości. Jezus przyszedł do wszystkich, którzy się źle mają, chcemy Go naśladować - podkreśla Wioletta Iwanicka-Richter. - Dobry Pasterz zna swoje owce, a my chcemy poznawać Jego. To źródło siły i nadziei - dodaje.

 

 Świętowanie jubileuszu Wspólnoty rozpocznie się o 14.30 mszą świętą w krypcie Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Będzie jej przewodniczył ks. abp Wiktor Skworc. Wcześniej, o 12.30 w Klubie Wysoki Zamek spotkają się osoby, bez których nie byłoby możliwie świętowanie z podopiecznymi Wspólnoty przy wspólnym posiłku.

 

To wolontariusze Zupy w Kato - niezależnej inicjatywy, w ramach której co tydzień w czwartek każdy może ugotować w Katowicach pyszną zupę i podzielić się nią z innymi, często z osobami ubogimi i w kryzysie bezdomności. Jak powtarzają katowiccy wolontariusze za krakowską Zupą na Plantach, zupa to tylko pretekst do spotkania z drugim człowiekiem i rozmowy.

 

Każdy może pojawić się w niedzielę w Wysokim Zamku i pomóc we wspólnym gotowaniu. Może też zapewnić któryś ze składników na zupę dla 300 osób bądź wesprzeć inicjatywę finansowo. Szczegółowe informacje o tym, jak można się zaangażować, znajdują się na profilu FB Zupy

 

Czuj się zaproszony

 

 - Zupa w Kato to źródło nadziei dla naszej Wspólnoty. Pomogła nam wrócić na ulicę, na której narodziła się nasza Wspólnota - uważa Wioletta Iwanicka-Richter, która sama zaangażowała się w Zupę, a Klub Wysoki Zamek prowadzony przez nią wspólnie z mężem Markiem stał się bazą całego przedsięwzięcia. - Zupa to młodzi, piękni ludzie, którzy nie chcą żyć dla siebie, chcą się dzielić tym, co mają, z innymi, także z tymi, którzy nie wierzą już w nic. Dają swój czas, pieniądze, serce. Jesteśmy Jezusowi wdzięczni, że wzbudził do życia takie piękne dzieło w ślad za inicjatywami w innych miastach w Polsce - cieszy się Iwanicka-Richter.

 

 

Całe niedzielne świętowanie będzie jej zdaniem jednym wielkim ukłonem. - Chcemy podziękować Bogu za to, że nas prowadzi i że się nami nie gorszy mimo naszych słabości i upadków. Za to, że chce się nami posługiwać, za Jego opatrzność, że posyła nam ludzi życzliwych i  gotowych dzielić się z nami dobrami materialnymi na rzecz służby wśród młodych - tłumaczy.

 

 Na jubileusz zaproszeni są nie tylko podopieczni Wspólnoty, jej wszyscy byli i obecni członkowie, przyjaciele, sponsorzy, władze Katowic i Archidiecezji Katowickiej. - Zapraszamy Ciebie, który czytasz ten artykuł. Może dziś Bóg upomina się o Ciebie, chce się spotkać z Tobą podczas naszego świętowania i dotknąć Cię swoją miłością?

 

On chce zabrać Twoje wszystkie choroby, wlać w Twoje serce nową nadzieję i pokazać Ci, że ma dla Ciebie wspaniały plan na życie. Przyjdź i zaufaj temu Głosowi, który słyszysz w sercu - zachęca przedstawicielka Wspólnoty.

 

Od lat doświadcza bliskości Boga nie tylko w stałych punktach Wspólnoty: skierowanym głównie dla młodzieży Wysokim Zamku, punkcie misyjnym na ul. Opolskiej w Katowicach i Domu Życia w Góralach. - On jest w naszej w codzienności, w której mamy świadczyć, że Bóg istnieje i działa. Nie ma od tego odpoczynku czy dnia wolnego - podkreśla.

 

Kto chętny do żniwa?

 

Świętować można ze Wspólnotą na różne sposoby. - Dzięki pomocy ks. abp. Wiktora Skworca i władz Wydziału Teologicznego UŚ mamy do dyspozycji aulę Wydziału, hol i ogród, w którym zorganizujemy zajęcia dla przybyłych dzieci tak, by rodzice mogli swobodnie spędzać z nami czas - zapowiada Wioletta Iwanicka-Richter.

 

Jubileusz wypełni m.in. koncert Justyny Segiec i Segaband oraz występ młodych laureatów programu "Zagubiona Owca", którzy w Wysokim Zamku, dzięki władzom Katowic i dobrej woli nauczycielek śpiewu, rozwijali swoje umiejętności wokalne.

 

 

Nie zabraknie także dzielenia się budującymi historiami z życia Wspólnoty, a panel dyskusyjny dotyczący jej 25 lat istnienia poprowadzi Marcin Jakimowicz, dziennikarz "Gościa Niedzielnego", autor wielu książek, m.in. "Radykalni" - poruszających wywiadów z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem "Stopą" Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem "Dzikim". Wszyscy zainteresowani mogą także wziąć udział w adoracji Najświętszego Sakramentu i skorzystać z modlitwy wstawienniczej. 

 

Każdy może sam zdecydować o tym, jak będzie miał ochotę świętować. Jak dodaje Wioletta Iwanicka-Richter, Wspólnota jest otwarta także na tych, którzy po wspólnym jubileuszu chcieliby do niej dołączyć. - Zapraszamy Cię do tej drogi, bo "żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało", a za Chrystusem ciężko iść samemu. Wspólnota jest siłą, jest miejscem, w którym Bóg szczególnie działa, bo "gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich".

 

*  *  *

 

Program świętowania 25. urodzin Wspólnoty Dobrego Pasterza

 

Klub Wysoki Zamek

 

12.30-15.45 - gotowanie dla uczestników jubileuszu

 

Krypta Katedry Chrystusa Króla w Katowicach

 

14.30 - msza święta, której będzie przewodniczył ks. abp Wiktor Skworc

 

Ogród/hol na Wydziale Teologicznym UŚ

 

16.00 - wspólny posiłek z Zupą w Kato

 

Tort urodzinowy

 

Pamiątkowe zdjęcie

 

Aula Wydziału Teologicznego

 

16.30 - przywitanie gości

 

16.35 - występ Klubu Tańca Carmen

 

16.40 - koncert Justyny Segiec i Segaband (reaktywacja zespołu)

 

Występ uczestników warsztatów wokalnych w ramach projektu "Zagubiona owca"

 

Czas świadectw

 

18.10 - Trochę historii WDP - panel dyskusyjny - prowadzenie Marcin Jakimowicz

 

18.50 - błogosławieństwo

 

W trakcie świętowania także

 

Gry i zabawy dla dzieci

 

Pomoc Maltańska - pokaz pierwszej pomocy

 

Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy na Wydziale, modlitwa wstawiennicza

 

Konkurs Mam Talent - dzieci Dobrego Pasterza

 

Stoisko Wspólnoty - rękodzieło i rzemiosło

 

Prezentacja projektu "Warzenie w Ważnej sprawie" - Marzena Czarnota

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook