Synod solidaryzuje się z Palestyńczykami

Na trwającym w Watykanie Synodzie Biskupów dla Bliskiego Wschodu wyrażono w poniedziałek solidarność z Palestyńczykami. Fragment dokumentu w tej sprawie odczytany został w obecności papieża Benedykta XVI.

 

"Potępiając przemoc, z jakiejkolwiek strony ona pochodzi, i wzywając o sprawiedliwe oraz trwałe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego wyrażamy naszą solidarność z narodem palestyńskim, którego obecna sytuacja sprzyja fundamentalizmowi" - te słowa znalazły się w dokumencie, stanowiącym podsumowanie dyskusji na synodzie i odczytanym przez koptyjskiego patriarchę Aleksandrii Antoniosa Naguiba.

 

Komentatorzy uznali ten fragment za wyraźne zdystansowanie się uczestników zwołanego przez papieża pierwszego w dziejach Kościoła synodu dla Bliskiego Wschodu od izraelskiej okupacji terenów palestyńskich.

 

Ponadto w sprawozdaniu z dyskusji znalazło się następujące sformułowanie: "Nasze Kościoły odrzucają antysemityzm i antyjudaizm". Zaznaczono w nim też, że "konflikt izraelsko-palestyński odbija się na stosunkach między chrześcijanami a żydami".

 

"Kilkakrotnie Stolica Apostolska w jasny sposób przedstawiła swe stanowisko wyrażając pragnienie, by dwa narody mogły żyć w pokoju, każdy w swej ojczyźnie, z bezpiecznymi granicami uznanymi przez wspólnotę międzynarodową" - głosi dokument, opracowany po dyskusji ojców synodalnych.

 

Mowa w nim jest również o tym, że "trudności w relacjach między narodami arabskimi i narodem żydowskim wynikają przede wszystkim z konfliktowej sytuacji politycznej".


"Dokonujemy rozróżnienia między rzeczywistością religijną a rzeczywistością polityczną" - zapewnili uczestnicy synodu.

 

Powołaniem chrześcijan - podkreślili - jest to, by "być budowniczymi pojednania i pokoju, opartych na sprawiedliwości dla obu stron".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Kinga 15:59:47 | 2010-10-18
Palestyna i jej ludzie to zacofani, zdradzeni przez arabskie kraje ludzie, używani do konfliktów i polityki, Izrael to Zachodnia cywilizacja, kraj ludzi którzy coś zrobili dla świata, medycyny i techniki. Brak słów...

To tym bardziej Kościół powinien solidaryzować się z Palestyńczykami. Jezus uczył, że trzeba bardziej solidaryzować się z biednymi niż z bogatymi.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Mirek.K 15:25:37 | 2010-10-18
 Jak można solidaryzować się z Palestyną? To wymyślone sztuczne państwo, popierające islam i terroryzm! Kościół chyba już nie ma wstydu! Protestanci zrozumieli jak ważne jest błogosławienie i modlitwa o Izrael, ale KRK jest nadal polityczne. Palestyna i jej ludzie to zacofani, zdradzeni przez arabskie kraje ludzie, używani do konfliktów i polityki, Izrael to Zachodnia cywilizacja, kraj ludzi którzy coś zrobili dla świata, medycyny i techniki. Brak słów...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?