Katoliccy lekarze chcą zawetować ustawę umożliwiającą zmianę płci

(fot. shutterstock.com)

Działacze katolickiego stowarzyszenia uznali, że nowe przepisy mają niewiele wspólnego z medycyną.

 
Stowarzyszenie Katolickich Lekarzy Portugalii (AMCP) uznało zatwierdzoną w piątek przez parlament ustawę umożliwiającą zmianę płci osobom nieletnim za nadużycie. Wezwali równocześnie prezydenta kraju, Marcelo Rebelo de Sousę, do zawetowania nowych przepisów.
 

Działacze AMCP stwierdzili, że przyjęte przez parlament prawo ma niewiele wspólnego z medycyną. - Jest poważnym nadużyciem dla zdrowia publicznego, gdyż dopuszczenie do zmiany płci na podstawie nowych przepisów może odbyć się z pominięciem opinii medycznej. Ta ustawa nie opiera się na nowych odkryciach naukowych i nie ma podstawy naukowej, ale bazuje na ideologii gender. Przepisy nie zalecają wykonania diagnozy medycznej dotyczącej dysforii płciowej i rezygnują też z terapii medycznej niezbędnej w tych przypadkach - napisały władze AMCP.

 

Zgodnie z nowymi przepisami młodzi obywatele Portugalii już na dwa lata przed osiągnięciem pełnoletności będą mogli zgłaszać w urzędzie stanu cywilnego nowe imiona, zgodne z płcią, z którą zamierzają się identyfikować. Instytucje publiczne oraz inni mieszkańcy tego kraju będą zobowiązani do poszanowania nowych personaliów nieletniego, który poddał się zabiegowi zmiany płci. Do operacji tej, pomiędzy 16 a 18 rokiem życia, będą mogły przystąpić jedynie osoby posiadające zgodę swoich rodziców.

 

Za przyjęciem nowych przepisów głosowali socjaliści, Blok Lewicy oraz Zieloni, zaś przeciwne były centroprawicowe ugrupowania socjaldemokratów i ludowców.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook