Posumowanie Europejskiego Spotkania Młodych

Posumowanie Europejskiego Spotkania Młodych
Posumowanie Europejskiego Spotkania Młodych (fot. PAP/Adam Ciereszko)
KAI / ad

Ponad 30 tysięcy młodych chrześcijan z całego kontynentu uczestniczyło w 32. Europejskim Spotkaniu Młodych (ESM), które z inicjatywy ekumenicznej wspólnoty braci z Taizé odbywało się w dniach 29 grudnia-2 stycznia w Poznaniu. Młodzi katolicy, prawosławni i protestanci modlili się, rozważali Pismo Święte, śpiewali charakterystyczne psalmy i pieśni oraz słuchali refleksji przeora wspólnoty z Taizé brata Aloisa na temat sytuacji chrześcijan w Chinach. A w sylwestrową noc ruszyli do wielkiej, międzynarodowej zabawy.

Każdego dnia w południe młodzież gromadziła się na liturgii w kościołach 150 poznańskich i podpoznańskich parafii – tam, gdzie została przyjęta na noclegi przez rodziny. Wieczorem, w dwóch wielkich halach Międzynarodowych Targów Poznańskich spotykali się na wspólnej modlitwie z udziałem hierarchów z kraju i zagranicy. W tym roku byli to m.in. Prymas Polski abp Henryk Muszyński, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki i metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Po medytacjach głoszonych przez cztery kolejne wieczory przez brata Aloisa, młodzi adorowali ikonę Krzyża – symbol Taizé.

DEON.PL POLECA




Wśród ponad 30 tysięcy osób, które przybyły do stolicy Wielkopolski, obok Polaków największe grupy narodowościowe stanowili Ukraińcy, Francuzi i Niemcy. Na czuwanie przybyli też ich rówieśnicy z krajów Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

Witając zgromadzoną młodzież abp Stanisław Gądecki zaznaczył, że „dzisiaj, trzydzieści lat po wybuchu Solidarności, która stanęła u początku procesu odzyskania wolności wielu krajów naszego kontynentu i nowego etapu jednoczenia kontynentu europejskiego nadszedł czas, aby zapytać: Czy w Europie i na innych kontynentach myślimy dzisiaj poważnie o tym, jaki sens nadać wolności?”. Metropolita poznański życzył uczestnikom ESM, aby ich serca znalazły w Poznaniu przekonującą odpowiedź na te pytania oraz „doświadczyły Boga i zaznały prawdziwej radości".

Podczas kolejnych wieczorów młodzi Europejczycy rozważali codziennie słowa napisanego przez brata Aloisa „Listu z Chin”, który przetłumaczono na 50 języków. Przeor Taizé zwraca w nim uwagę na problem rozumienia wolności we współczesnym świecie.

„Czy dzisiaj w Europie, podobnie jak na innych kontynentach, rzeczywiście myślimy o tym, jaki sens nadać wolności? Każdy młody człowiek może się zastanowić: Co zrobię ze swoją wolnością?” – napisał brat Alois.

Przemawiając do młodych przeor wspólnoty wyznał, iż podczas pisania kierował się pytaniem: Dlaczego wierzyć dzisiaj? Jakie powody mogą doprowadzić do wiary w Boga, w Jezusa Chrystusa? „Nie możemy uniknąć zastanawiania się nad tym, co może nadać kierunek mojemu życiu, jaki cel warto wybrać” - mówił br Alois i dodał, że wszyscy odczuwamy, ze nasz świat potrzebuje wielkich zmian. ”Odkrywamy jednak, że niezbędna zmiana, w szczególności przemiana światowego systemu ekonomicznego i finansowego nie uda się bez przemiany ludzkiego serca. Przybyliśmy tutaj, żeby każdy z nas rozpoczął lub pogłębił taką przemianę serca" – mówił do młodych.

Podkreślił też, że postęp ekonomiczny, chociaż bardzo ważny, nie może zaspokoić najgłębszego pragnienia. To pragnienie otwiera nasze serca, żebyśmy usłyszeli głos Ducha Świętego, który cicho szepce w nas: "jesteś kochany zawsze i nieodwołalnie, nawet trudne doświadczenia Twojego życia nie mogą zagłuszyć tej miłości".

Brat Alois wspomniał o losie zakonnic, które spotkał w prowincji Syczuan, nawiedzonej w 2008 roku przez silne trzęsienie ziemi. „Idą z pomocą ludności dotkniętej kataklizmem. Nie mogą jednak mówić o swoje wierze. Mogą tylko być obecne w milczeniu, jak dziecię Jezus narodzone w ciszy Betlejem” – mówił z uznaniem o ich pokornej pracy przełożony Taizé.

„Czy świadectwo tych chrześcijańskich chińskich zakonnic mogłoby wspierać w nas nadzieję i odwagę wybierania prostoty?” – pytał swoich młodych słuchaczy.

Brat Alois wzywał także do życia w prostocie, umiejętności dzielenia się z innymi tym, co się posiada oraz do dokonywała wyboru pomiędzy różnymi pragnieniami. „Nie wszystkie są złe, ale też nie wszystkie są dobre. Chodzi o to, żeby cierpliwie się nauczyć, za którymi iść przede wszystkim, a które zostawić na boku” – radził.
”Wybór prostoty przygotowuje nasze serca do dzielenia się tym, co mamy. Wielu możliwości dzielenia się dobrami i pracy dla innych jest pod ręką. Widzimy tutaj, w Poznaniu, tak wielu ludzi, którzy idą tą drogą, i nas też mogą na nią wprowadzić” – wskazywał przeor Taizé.

W sylwestrowy wieczór brat Alois nawiązał do 20. rocznicy upadku muru berlińskiego i zachęcał do zastanowienia się nad tym jaki sens nadać wolności. "Wolność polega na możliwości dokonywania wyboru tego co jest dla nas najważniejsze. Wolność oznacza niepoddawanie się swoim złym skłonnościom. Wolność pozwala również podjąć walkę z niesprawiedliwymi strukturami społecznymi” - przekonywał.

Podczas modlitwy w ostatni wieczór 2099 roku, hale MTP rozświetliło światło, które dotarło do Poznania z groty narodzenia Jezusa w Betlejem.

 

Nowy Rok uczestnicy ESM powitali podczas tzw. Święta Narodów modlitwą o pokój dla całej ziemi, nadzieję i jedność dla jej mieszkańców oraz śpiewanymi kanonami z Taizé. Święto narodów rozpoczęła modlitwa w kościołach parafii, które gościły młodzież. W każdej świątyni modlitwa o pokój wyglądała bardzo podobnie. Czytania biblijne w różnych językach i modlitwa przeplatały się ze śpiewami kanonów. Młodzi modlili się za dzieci porzucone, aby odnalazły pokój u ludzi, którzy je przyjmą, za gotowość niesienia pomocy ubogim i za osoby pełniące odpowiedzialne zadania w życiu publicznym.

Na kwadrans przed północą młodzi wyszli z kościołów, aby przeżyć powitanie Nowego Roku pod gołym niebem. Przy poznańskiej katedrze, gdzie w modlitwie uczestniczyli abp Stanisław Gądecki, brat Alois i brat Marek - pierwszy Polak we wspólnocie, młodzi udali się na pobliski most biskupa Jordana. Nie zabrakło szampana, tańców i życzeń.

Podczas rozpoczętego o północy Święta Narodów, każda narodowość przedstawiała krótki program artystyczny. W największym poznańskim kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny piosenki, skecze i scenki angażowały wszystkich zgromadzonych w jednej z sal parafialnych. Słychać było życzenia noworoczne składane w różnych językach, po polsku, francusku, niemiecku, angielsku, ukraińsku i łotewsku.

We wszystkich językach europejskich wybrzmiewało życzenie "Szczęśliwego Nowego Roku", życzono sobie pomyślności, pokoju i wszelkiego dobra.

Atrakcją sylwestrowego wieczoru była też debata jaką odbyli naczelny rabin Polski Michael Schudrich i abp Stanisław Gądecki. Podczas dyskusji nt. „Abraham, nasz ojciec w wierze” mówiono m.in. o tym co łączy Abrahama i Jana Pawła II, jak rozumieć gotowość poświęcenia pierworodnego syna i czy brak zakorzenienia w świecie może świadczyć o postawie wiary.

Podczas noworocznych liturgii młodzi Europejczycy modlili się o błogosławieństwo Boże w roku 2010 roku. Podczas modlitwy wiernych przedstawiciele poszczególnych narodów czytali intencje w swoich ojczystych językach.

Po nabożeństwach młodzi pielgrzymi udali się do goszczących je rodzin na świąteczny obiad. Wieczorem wszyscy po raz kolejny spotkali się na wspólnej modlitwie w halach MTP.

Podczas ostatniej modlitwy brat Alois mówił, że „pilnym wyzwaniem jest pojednanie między wyznaniami, ale także pojednanie wewnątrz każdego z Kościołów”. Zwrócił uwagę, że ludzie młodzi powinni uświadomić sobie, że do nich należy „przekazywanie innym zaufania do Boga”. „Nawet jeśli zrozumieliście z Ewangelii niewiele, wprowadzajcie to w czyn, mówcie o tym przyjaciołom, którzy nie znają wiary, poprowadźcie jakieś dzieci drogą wiary” – zachęcał.

Ubolewał, że jest „wielu młodych ludzi, którzy wchodząc w dorosłość, tracą związki ze wspólnotą chrześcijańską, nie zawsze z powodu dojrzałej decyzji, czasem z powodu zwykłego zbiegu okoliczności”.

Spotkanie zakończyło się w południe 2 stycznia. Przyszłoroczne 33. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Rotterdamie w Holandii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Posumowanie Europejskiego Spotkania Młodych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.