Łódź: w najbliższy piątek Ekumeniczna Droga Światła

fot. Konferencja Episkopatu Polski / YouTube

- Droga Światła, to nasza wspólna inicjatywa, aby w miejsce Ekumenicznej Drogi Krzyżowej, w okresie wielkanocnym przeżyć wspólnie - ekumeniczne nabożeństwo - mówi abp Grzegorz Ryś.

 

13 kwietnia o godz. 19:00 po raz pierwszy ulicami Łodzi przejdzie Ekumeniczna Droga Światła, w której udział zapowiedzieli duchowni i wierni wszystkich wyznań chrześcijańskich, których świątynie znajdują się na terenie miasta.

 

- Droga Światła, to nasza wspólna inicjatywa, aby w miejsce Ekumenicznej Drogi Krzyżowej, w okresie wielkanocnym przeżyć wspólnie - ekumeniczne nabożeństwo - mówi abp Ryś.

 

Via Lucis - Droga Światła znana jest w Kościele od 1988 roku, a za inicjatorów tego nabożeństwa uważa się zgromadzenie księży salezjanów. To oni wzorując się na 14 stacjach Drogi Krzyżowej wyznaczyli 14 stacji paschalnych, które miały miejsce po Zmartwychwstaniu Chrystusa, a o których opowiadają Ewangelie i Dzieje Apostolskie.

 

Nabożeństwo to rozpoczyna się od stacji powstania z martwych Chrystusa i kończy się wydarzeniem Zielonych Świąt, kiedy Zmartwychwstały posyła uczniom zapowiedzianego Ducha Świętego. Nabożeństwo odbędzie się na ulicach Łodzi i będzie miało wymiar ekumeniczny.

 

- Przejdziemy z kościoła naszych braci ewangelików reformowanych do kościoła luterańskiego z przystankiem, jakim będzie nasza katedra rzymskokatolicka - podkreśla metropolita łódzki.

 

Głównym celem tego nabożeństwa jest podkreślenie znaczenia czasu wielkanocnego w Kościele. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest dla chrześcijan kluczowym wydarzeniem w przeżywaniu wiary, jednak brakuje rozważania tej tematyki poza liturgią. Jest to prawdopodobnie wynik akcentowania duchowości pasyjnej, a więc związanej z męką i śmiercią Chrystusa (w efekcie zrodziły się popularne w wielkim poście nabożeństwa: droga krzyżowa czy Gorzkie żale).

 

Do uczestnictwa we wspólnej ekumenicznej modlitwie ulicami Łodzi zaprasza wszystkich metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

 

- Jezus Chrystus Zmartwychwstał! To bardzo ważne, abyśmy ten główny artykuł naszej wiary przezywali nie tylko w Wielkanoc, ale przedłużali tę wiarę wielkanocną. Jezus Zmartwychwstały jest Tym, który nas zbiera i jednoczy w jedno żyjące ciało, jakim jest Kościół. Jak najserdeczniej zapraszam na to wspólne przeżycie, na tą wspólną medytację prawdy o Jezusie żyjącym na wieki wieków! - zachęca metropolita łódzki.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.14

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook