Siostry zakonne z całej Polski obradują na temat młodzieży

(fot. Zdelnik Alexandr / shutterstock.com)

Dla nas temat młodzieży jest aktualny zawsze, niezależnie nawet od Synodu Biskupów. Pracujemy z młodzieżą i chcemy, żeby nasza praca do młodych ludzi trafiała, dlatego musimy coś więcej o nich wiedzieć - mówi w rozmowie z KAI m. Jolanta Olech, sekretarka generalna Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

 

Obrady tej konferencji, których głównym tematem jest młodzież, rozpoczęły się dziś w Warszawie.

- Liczymy na to, że przynajmniej maleńka cząstka młodzieży zechce skorzystać z naszych inicjatyw duszpasterskich. Nasze siostry organizują bardzo wiele inicjatyw, prowadzą też ośrodki, gdzie mogą przyjechać m.in. młodzi, ale też całe rodziny, małżeństwa, czy osoby samotne, nie tylko po to, by odpocząć w ładnym i ekologicznym środowisku, ale też otrzymać pomoc duchową - wyjaśnia w rozmowie z KAI m. Joanna Olech, sekretarka generalna Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Przypomina, że temat młodzieży jest nieustannie aktualny dla zgromadzeń zakonnych, nie tylko w kontekście promowania życia konsekrowanego. Przypomina, że swoich licznych zadań, podejmowanych w szkołach, czy innych ośrodkach, siostry zakonne nie podejmują jedynie, jako pracy, ale też jako dzieło ewangelizacji.

 

Udręka i wyzysk sióstr w Kościele [REPORTAŻ] >>

- Na tyle, na ile możemy chcemy pomóc młodym ludziom w kształtowaniu mentalności, że całe życie chrześcijanina jest powołaniem. Niezależnie od tego, w jakiej formie będzie się ono realizowało - mówi m. Olech - Dla nas temat młodzieży jest aktualny zawsze, niezależnie nawet od Synodu Biskupów. Pracujemy z młodzieżą i chcemy, żeby nasza praca do młodych ludzi trafiała, dlatego musimy coś więcej o nich wiedzieć.

 

Siostry zakonne pomogły rozbić jedną z największych grup przestępczych >>

Z tego zaangażowania wynika temat rozpoczętego dziś 137. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych: "Młodzież przyszłością i nadzieją Kościoła". Podczas obrad, które potrwają do czwartku, siostry zapoznają się m.in. z wynikami ankiet przeprowadzonymi przed Synodem Biskupów nt. młodzieży i dokumentem przedsynodalnym, przygotowanym w Rzymie przez młodzież z całego świata.

Obraz polskiej młodzieży, wyłaniający się z badań socjologicznych, przedstawi siostrom dr Mateusz Tutak z ISKK, z kolei s. Dolores Zok omówi wnioski z ostatniego Kongresu Młodzieży Konsekrowanej. Swoimi doświadczeniami podzielą się też duszpasterze młodzieży: ks. Tomasz Zaperty z archidiecezji warszawskiej i o. Janusz Pyza OP z Krakowa.

 

Jak kaznodzieja poucza zakonnice >>

Podczas spotkania siostry będą też rozmawiać z bp. Krzysztofem Zadarko nt. zaangażowania zgromadzeń zakonnych w przeciwdziałanie handlowi ludźmi i pomoc ofiarom współczesnego niewolnictwa. Podejmą też rozmowy nt. m.in. roli zgromadzeń zakonnych w odbudowie Polski po 1918 r. i zadaniach wynikających z nowych wytycznych GIODO.

Obrady, które otworzył we wtorek abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, potrwają do czwartku.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.14

Liczba głosów:

29

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook