Biskup odniósł się do kontrowersyjnej procesji z "latającą hostią"

(fot. Lucianinho da Imaculada / facebook.com // Dom Henrique Soares Oficial / youtube.com)

W zeszłym tygodniu internet obiegł kontrowersyjny filmik pochodzący z pewnej brazylijskiej parafii.

 

Na filmie widać, jak uczestnicy nabożeństwa oklaskują nietypową "procesję" z Najświętszym Sakramentem, w której monstrancja jest zawieszona na latającym dronie. Wielu internautów uznało to za profanację.

 

Latająca Hostia. Ten materiał budzi olbrzymie kontrowersje >>

 

Do całej sprawy odniósł się biskup Henrique Soares da Costa, ordynariusz diecezji Palmares. Zamieścił na Facebooku obszerny post, w który ostro skrytykował to wydarzenie.

 

Jego tłumaczenie (aut. Kasper M. Kaproń OFM) publikujemy poniżej:

 

"Ból...

 

Pajacowanie, szukanie innowacji, petardy w trakcie liturgii i inne szokujące zachowania do jakich doszło podczas Wielkiego Tygodnia, upublicznione przez portale społecznościowe.

Wszystkie te zachowania mają swoje źródło w dwóch nieszczęściach: nieznajomości tego, czym jest liturgia oraz błędnie pojętej kreatywności w życiu liturgicznym Kościoła.

 

Nieznajomość spójnej teologii liturgii i tego, w co Kościół wierzy, jak również odejście od wielkiej Tradycji, przypomnianej przez Sacrosanctum Concilium prowadzi do różnego rodzaju nadużyć i zachowań prostackich, odbiegających od zasad i obcych naturze liturgii.

 

Natomiast źle rozumiana «kreatywność» w liturgii otwiera drzwi do wszelkiego rodzaju ekshibicjonizmu, groteskowości, subiektywizmu, lekkomyślności, a ostatecznie do zbezczeszczenie świętych tajemnicach Chrystusa... W liturgii nie ma miejsca dla tak pojętej kreatywności! Liturgia jest wiernością!

 

Liturgia Kościoła umiera... A wraz z nią samo życie Kościoła, gdyż to liturgia stanowi o tożsamości Kościoła.

 

Natomiast wierni w świętej niewiedzy, prowadzeni przez niewiernych lub po prostu nieświadomych i niekompetentnych duszpasterzy, oklaskują... W ten sposób wiara katolicka się degeneruje. Tyle tylko jak długo?!

 

Obawiam się, że teraz chrześcijanie wschodni - zjednoczeni ze Stolicą Rzymską lub nie - nie uważają nas już za Kościół Chrystusowy."

 

 

Um lamento... Impressionante o número de papagaiadas, trejeitos, invenciones, bizarrices filmados e mostrados nas redes...

Opublikowany przez Henrique Soares da Costa 5 kwietnia 2018

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.74

Liczba głosów:

31

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 14:36:50 | 2018-05-26
Coraz większe jest zapotrzebowanie na błazenadę i tandetę. Ludzie mediów i politycy uderzcie sie w piersi.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

faflu1 08:22:35 | 2018-04-10
A u nas wyznacza się godzinę rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej na 18.00, ogranicza ilość śpiewanych zwrotek psalmów do 2, brakuje homilii na wieczornej mszy w niedzielę (nie wspominając o dniu powszednim), recytuje się "Chwała" zamiast śpiewać, a wszelkie wspólnoty i inne przejawy aktywności świeckich w najlepszym razie się toleruje. Skontaktować się z proboszczem można tylko przypadkiem, lub wychodząc z mszy przed jej końcem... - moja parafia, Łódź...

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Anakin 11:44:51 | 2018-04-09
Może Duch Święty dopuścił to godne ubolewania zdarzenie by mógł się w końcu pojawić tak przejrzysty tekst biskupa, który jest aktualny dla całego Kościoła.

Jeśli owocem będzie opamiętanie to miał miejsce święty grzech.

Oceń 9 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Furio 10:54:50 | 2018-04-09
Obyśmy i waszym kochanym kraju wyciągnęli podobne wnioski. Może jeszcze dron nie nosi monstarncjie ale....wiele pomysłow należałoby poddać głębokiej refleksji

Oceń 17 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?