Metoda „in vitro” przeciwna godności człowieka

W związku z zapowiedzianą debatą sejmową na temat ustaw regulujących problematykę zapłodnienia pozaustrojowego Kościół w Polsce przypomniał swe stanowisko dotyczące metody „in vitro”. W Warszawie pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera obradował Zespół Ekspertów Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.

 

Przypomniano, że człowiek nie może być traktowany przedmiotowo, a więc na równi z ludzką komórką czy tkanką, jak przewidują to projekty posła Marka Balickiego i posłanki Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Stanowisko zespołu wyraził abp Hoser.

 

„Uważamy, że życie ludzkie jest najwyższą wartością, jaką człowiek posiada i relatywizowanie życia ludzkiego w zależności od sytuacji i od jego stadium rozwoju jest podminowaniem życia poszczególnych osób i poszczególnych społeczeństw” – stwierdził przewodniczący Zespołu Ekspertów Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.

 

Natomiast w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej abp Hoser zaznaczył, że posłowie, którzy świadomie poprą ustawy dopuszczające metodę in vitro, mrożenie i selekcję zarodków, automatycznie będą poza wspólnotą Kościoła.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (34)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~bądźcie ludźmi sumienia, dobr 17:25:08 | 2010-10-18
I mam nadzieję, że polscy politycy znajdą w sobie dość odwagi, by zdecydować się na ostateczne zerwanie ze zbrodniczym prawem, które nadal obowiązuje w Polsce, i zgodnie, z którym można zabijać osoby chore czy upośledzone, jeśli tylko są odpowiednio słabe i młode. Panowie i panie posłanki pokażcie, że jesteście ludźmi sumienia, weźcie przykład ze Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i brońcie życia. A będziecie mieć ku temu kilka szans. Najpierw SLD zgłosi swój projekt nowej ustawy dotyczącej zabijania nienarodzonych. Wtedy zamiast go odrzucać możecie go napisać na nowo. I wpisać w niego całkowity zakaz mordowania nienarodzonych.
Kilka tygodni później zaś trafi do Was projekt inicjatywy obywatelskiej. I jeśli z jakichś powodów nie chcecie się dotykać do promujących masowe zabijanie projektów postkomunistów, to przyjmijcie ten projekt. Po to, by w Polsce nie ginęły już w zgodzie z prawem dzieci.
... decyzja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy daje nadzieję. Nadzieję, że jeśli parlamentarzyści z całej Europy są w stanie dostrzec podstawowe prawdy na temat życia, to ich śladem mogą także pójść parlamentarzyści z Polski. Trzeba im tylko przypominać, że dla ich wyborców to rzeczywiście ważne, i że nie chcemy by w Polsce istniał kompromis, w imię którego zabija się co roku 500 osób (czyli więcej niż mamy posłów)!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ronin 17:13:28 | 2010-10-18
Ileż pomysłowości i przewrotności stosuje się byle wmówić społeczeństwu, że zło nie jest całkiem złe, a dobro całkiem dobre. A kiedy padają argumenty, których nie sposób obalić, internetowi dezinformatorzy stosują jedną z dwóch metod: alebo zmieniają temat, albo wywołują kłótnię na przykład przy pomocy wycieczek osobistych. Jeśli żaden dyskutant nie da się sprowokować do wymiany obelg odwracającej uwagę od tematu, wtedy pozostaje możliwość kłótni dwóch dezinformatorów albo jednego dwóch udającego. Ten schemat wciąż jest stosowany w polskim internecie i na DEONie też. Dla dezinformatorów ważne jest, żeby na pierwszej stronie komentarzy nie znalazło się nic istotnego. Wystarczy więc, by choć jeden ważny komentarz znalazł się z przodu, a budzą się dezimformatorzy wypisując to i owo, byle zepchnąć ważny komentarz z pierwszej strony.

Na DEONie przynajmniej kilka nicków odpowiada charakterystyce internetowego dezinformatora, może to tylko patologiczni kłótnicy, a może to ich praca. Nie będę wymieniał, o kogo chodzi, bo każdy czytający ten portal, wie, kto sieje tutaj kłótnie i obelgi oraz niekonstruktywne niekończące się polemiki o pietruszkę.

Nie zwracajmy na nich uwagi. Pilnujmy tylko, żeby nie zagłuszali tematów ważnych.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~mamo nie ulegaj propagandzie 17:12:26 | 2010-10-18
Aborcja

Nie zabijaj mnie, mamo!!! Ja już żyję w twym łonie,
Mamy krew taką samą, I już rosną mi dłonie.

Nie zabijaj mnie, mamo!!! Ja chcę żyć w twoim świecie,
Tyś jest do życia ramą, A ja jestem twe dziecię.

Nie zabijaj mnie, mamo!!! Nie chcę pójść w ręce kata,
Choć już skazał mnie tato, Ja chcę żyć i mieć brata.

Nie zabijaj mnie mamo!!! Ja twym dzieckiem, rodziną,
Ciało mamy to samo, Połączone pępowiną.

Zabij myśl o aborcji!!! Nie rozstawaj się z niebem,
Nie zabraknie nam porcji, Podzielimy się chlebem.

Pozwól mi się urodzić!!! Daj mi szansę na życie,
Nie daj złemu się zwodzić, Bogu oddaj się skrycie.

On nam w życiu pomoże, Nie będziemy żyć same,
Ciebie proszę, mój Boże. Weź w opiekę mą mamę.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~DNA 16:03:39 | 2010-10-18
Prawo może być dobre moralnie i złe moralnie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~DNA 16:01:55 | 2010-10-18
Ale jest przyzwolenie na in vitro, zachęta do aborcji i eutanazji! Przyzwolenie i aprobowanie! Także ze strony Katolików. Takich katolików należy wykluczać z Kościola!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kinga 15:56:01 | 2010-10-18
To autorzy zbrodniczego prawa są winni! To propagandziści, deprecjonujący wartość ludzkiego życia, są winowajcami!

A to niby dlaczego ? Nie ma przymusu stosowania in vitro, nie ma też prztymusu aborcji.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kinga 15:53:29 | 2010-10-18
Niemedialna makabra
W materiałach telewizyjnych o in vitro (w wiadomościach, publicystyce, reportażach) niezmiennie dominują pozytywne obrazy: okrągły brzuszek, uśmiechnięte dziecko, szczęśliwa rodzina.

Podobną propagandę stosują zwolennicy naprotechnologii, wmawiają, że zawsze jest szczęśliwe zakończenie.
O przebiegu samej procedury mówi się bardzo rzadko: o faszerowaniu kobiet toksyczną chemią,

Naprotechnologia to również faszerowanie chemią.
poniżaniu mężczyzn,

Najsłuszniej byłoby pozwolić wypowiedzieć się samym zainteresowanym, czy czują się poniżani.
eksperymentach na mrożonych embrionach czy "selektywnej redukcji" ciąż wielopłodowych. Jeszcze mniej o wynaturzeniach: tworzeniu dzieci ze spermy zmarłych czy z komórek trojga rodziców; rodzeniu wnuków przez ich własne babcie czy o dzieciach omyłkowo wszczepionych nie swoim matkom.

Podobne rozumowanie wymagałoby zabronienia używania noży, bo przecież przy użyciu noża dzieją się też straszne rzeczy.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kinga 15:47:31 | 2010-10-18
Tak spektakularny rozwój NaProTechnologia zawdzięcza jakości, jaką oferuje, fascynacji nią lekarzy oraz opiniom szczęśliwych rodziców.

Z tego, że naprotechnologia ma zalety nie wynika, że należy zakazać in vitro. Nie zawsze naprotechnologia da efekt.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 15:33:34 | 2010-10-18
W złej sprawie walczysz Panie Leszku! Sprawnym jesteś samurajem (władasz słowem jak mieczem), ale bronisz niesprawiedliwości, złemu panu służysz, bushido nie przestrzegasz, erystykę uprawiasz. Nawróć się.

Panie Ronin, chyba samotność źle włynęła na Twoją percepcję. Lepiej byś zrobił gdybyś ze swojego urojonego świata powrócił na ziemię i zaczął uważniej czytać to co komentujesz.
Jesli zadałbyś sobie trud prześledzenia sporów dotyczącyh in vitro, to przekonałbyś się że jestem przeciwnikiem in vitro. Tyle tylko, że nie odbiera mi to rozumu, i nie uznaję że w zwalczaniu in vitro cel uświęca wszelkie środki. Aby wykazywać że in vitro jest złem wystarczy tłumaczyć na czym ono polega, i wcale nie trzeba uprawiać przy tym prymitywnej propagandy grającej na emocjach i szkalującej zainteresowanych in vitro.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ronin 13:35:01 | 2010-10-18
Ile dzieci zabitych in vitro i po implantacji przypada na jedno dziecko poczęte in vitro i urodzone? Gdzie tu miłość i troska? Część rodziców może nie wiedzieć o co w tym całym in vitro chodzi, ale dlaczego się nie chcą dowiedzieć? I czy ich niewiedza ma zamknąć usta tym, którzy wiedzą i chcą przestrzegać? W złej sprawie walczysz Panie Leszku! Sprawnym jesteś samurajem (władasz słowem jak mieczem), ale bronisz niesprawiedliwości, złemu panu służysz, bushido nie przestrzegasz, erystykę uprawiasz. Nawróć się.

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook