Syria: zmarł emerytowany patriarcha syryjskokatolicki Ignacy Piotr VIII

(fot. syr-cath.org)

W wieku niespełna 88 lat zmarł 4 kwietnia wieczorem w Jerozolimie emerytowany patriarcha antiocheński dla katolików syryjskich Ignacy Piotr (Ignace Pierre) VIII Abdel Ahad.

 

Swój urząd sprawował w latach 2001-08. Zmarł w kampusie szpitala w Hafassah Ein Karem, gdzie przebywał na leczeniu choroby nowotworowej w trakcie chemioterapii. Zwierzchnik-senior katolickiego Kościoła syryjskiego urodził się 28 czerwca 1930 w syryjskim Aleppo. Na chrzcie otrzymał imiona Grzegorz Piotr (Grégoire Pierre). Święcenia kapłańskie przyjął 17 października 1954. W 1991 został patriarszym egzarchą Jerozolimy (ale nie był biskupem) dla syryjczyków-katolików w Izraelu i Jordanii. 29 czerwca 1996 Synod Biskupów tego katolickiego Kościoła wschodniego wybrał go na biskupa tytularnego Batne syryjczyków i biskupa pomocniczego Antiochii dla syryjczyków w Libanie (sakrę elekt przyjął w rok później - 21 czerwca 1997. 16 lutego 2001 został wybrany na patriarchę antiocheńskiego dla syryjczyków a wybór ten potwierdził 20 tegoż miesiąca Jan Paweł II. 25 stycznia 2008 ustąpił z urzędu ze względu na wiek i stan zdrowia.

Pogrzeb zmarłego zwierzchnika-seniora katolickiego Kościoła syryjskiego odbędzie się w kościele parafialnym św. Józefa w Betlejem, gdzie mieszkał on po zrzeczeniu się stanowiska.

Kościół syryjskokatolicki jest jednym z sześciu wschodnich Kościołów katolickich, mających rangę patriarchatów. W jedności z Rzymem pozostawał najpierw w latach 1662-1702 i nieprzerwanie od 1782. Należy do tradycji liturgicznej zachodniosyryjskiej (wraz z katolickimi Kościołami maronickim i syromalankarskim). 20 stycznia 2009 Sobór Biskupów wybrał na patriarchę Antiochii Ignacego Józefa III (Ephrem) Younana, a wybór ten zatwierdził dwa dni później Benedykt XVI.

Od 1994 Kościół syryjskokatolicki uczestniczył w serii rozmów ekumenicznych z innymi Kościołami tradycji syryjskiej, zarówno zachodniej, jak i wschodniej jej części. Są to Kościoły - oprócz wspomnianych dwóch Kościołów katolickich - Kościoły: syryjski i malankarski z tradycji zachodniej oraz Asyryjski Kościół Wschodu, Starożytny Kościół Wschodu i dwa wschodniokatolickie - chaldejski i syromalabarski z tradycji wschodniej. Spotkania te organizowała katolicka Fundacja Pro Oriente z Wiednia.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook