Abp Jędraszewski: w świetle zmartwychwstania spojrzenie w przyszłość jest pełne ufności i wiary

(fot. Archidiecezja Krakowska / flickr.com / Adam Bujak)

W świetle Chrystusowego zmartwychwstania, spojrzenie w przyszłość, które stanowi życie Kościoła, jest pełne ufności i wiary, ponieważ na mocy sakramentu chrztu rodzą się coraz to nowe pokolenia chrześcijan - mówił abp Marek Jędraszewski w Wielką Sobotę podczas Wigilii Paschalnej, której przewodniczył na Wawelu.

 
- Oto nasza Wielka Noc, podczas której dzięki Duchowi Świętemu, odrzucamy rozpacz, a wzrastamy w wierze, nadziei i miłości - mówił hierarcha.
 

W homilii abp Jędraszewski przywołał słowa poematu abp. Karola Wojtyły pt. "Noc Wielkanocna 1966": "Jest taka noc, kiedy czuwając przy Twoim grobie jesteśmy najbardziej Kościołem. Jest to noc walki, jaka toczy w nas rozpacz z nadzieją" - przytoczył.

 

Hierarcha podkreślił, że rozpacz osiągnęła swój szczyt w Wielki Piątek, kiedy nastąpiło ukrzyżowanie i śmierć Jezusa. - To kumulacja całego zła człowieczego, począwszy od buntu i nieposłuszeństwa Adama - wyjaśniał arcybiskup. - Bo było to odrzucenie Boga i skazanie Boga na śmierć, odrzucenie Boga, który jest Prawdą w imię sceptycyzmu, tak jednoznacznie wyrażonego przez Piłata: "Cóż to jest prawda?". Bo było to odrzucenie Boga, który jest miłością, odrzucenie w imię cynizmu, a jednocześnie rozumu politycznego, kalkulującego zyski i straty aż do końca - zwrócił uwagę metropolita krakowski.

 

Zdaniem arcybiskupa, kiedy odrzuca się Boga, to człowiek nie widzi już sensu swego życia. - To życie jawi mu się jako jeden, wielki absurd, bo jest skazane na nieuchronność przemijania, a samo przemijanie wypełnione jest doświadczeniem, jakże często, nienawiści i zła. Ale z tą rozpaczą zmaga się nadzieja - wyznał abp Jędraszewski, dodając, że nadzieja związana jest z radosną Nowiną.

 

Według arcybiskupa, w świetle Chrystusowego zmartwychwstania inaczej też rysuje się przed bieżącymi chrześcijanami ich teraźniejszość, która zaczęła się w chwili przyjęcia przez nich chrztu świętego i dzięki temu to spojrzenie jest pełne ufności i nadziei. - Na tę przyszłość patrzymy z ufnością, mocą wiary, właśnie dlatego, że na mocy sakramentu chrztu rodzą się coraz to nowe pokolenia chrześcijan, wpisane w śmierć i zmartwychwstanie zwycięskiego Pana - wyznał hierarcha.

 

W homilii arcybiskup zwrócił się także do katechumenów, którzy przyjęli w trakcie uroczystości sakramenty chrztu i bierzmowania. Mówił, że otrzymają oni moc Ducha Świętego, dzięki której upodobnią się do Chrystusa i będą dawać świadectwo o męce i zmartwychwstaniu Pana oraz staną się czynnymi członkami Kościoła.

 

- Jest to noc walki, jaką toczy w nas rozpacz z nadzieją. Ta walka wciąż się nakłada na wszystkie walki dziejów, napełnia je wszystkie w głąb. Oto nasza Wielka Noc, podczas której dzięki Duchowi Świętemu, odrzucamy rozpacz, a wzrastamy w wierze, nadziei i miłości. Nasza Wielka Noc - powiedział na zakończenie abp Jędraszewski.

 

Uroczystość zakończyła procesja rezurekcyjna, która przeszła wokół katedry wawelskiej.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.52

Liczba głosów:

33

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Beniamin 11:08:10 | 2018-04-01
Tym razem ,żadnej połajanki dla opozycji , ani apoteozy PiS? zadnej ulicy ani zagranicy?Dziwne, partia może poczuć się rozczarowana.

Oceń 4 26 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook