Abp Jędraszewski: Ewangelia musi być treścią kapłańskiego życia

(fot. Michał Maciejny SJ)

Ewangelia musi być treścią naszego kapłańskiego życia - powiedział abp Marek Jędraszewski, który w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przewodniczył Mszy św. krzyżma.

 

Metropolita krakowski podkreślał, że szczególnym powołaniem kapłanów jest głosić Ewangelię "w świecie, który za wszelką cenę pragnie znaleźć się w epoce postchrześcijańskiej".


W homilii metropolita krakowski nawiązał do tegorocznego hasła duszpasterskiego: "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym" i podkreślił, że jest to rzeczywistość każdego kapłana.

 

- Od momentu przyjęcia święceń kapłańskich, drodzy bracia kapłani, zostaliśmy namaszczeni i napełnieni Duchem Świętym - zwrócił się bezpośrednio do księży hierarcha. - Jesteśmy, głęboko i ostatecznie, bo na całą wieczność, wpisani w dzieło zbawcze Chrystusa - mówił.

 

Kaznodzieja zaznaczył, że szczególnym zadaniem kapłanów jest nieść Dobrą Nowinę i "głosić Ewangelię w świecie, który za wszelką cenę pragnie znaleźć się w epoce postchrześcijańskiej".

 

- Ewangelia musi być treścią naszego kapłańskiego życia każdego dnia, każdej godziny - stwierdził.

 

Metropolita krakowski odwołał się do duszpasterskich doświadczeń, z których wynika, że "ludzie mają oczy, ale nie widzą". Opisał ten stan jako ślepotę umysłu i serca, która "jawi się jako mur trudny do pokonania". Stwierdził, że u takich osób postrzeganie świata ogranicza się do tego, co chcą widzieć, a ich nieszczęście objawia się w poczuciu bezsensu życia, zagubienia, ucieczki w inny świat i niszczeniu własnego ducha.

 

- Mamy tym biednym, nieznającym Chrystusa ludziom objawić prawdziwy sens tego, co znaczy być człowiekiem w tej mierze, jaką objawił nam Jezus Chrystus - mówił do kapłanów hierarcha.

 

Wyjaśnił, że jedynie Chrystus jest kluczem do zrozumienia własnego człowieczeństwa, zarówno dla wierzących, jak i niewierzących.

 

Zdaniem kaznodziei, chodzi o to, by ludzie dostrzegli, kim są kapłani: że są przede wszystkim sługami Pana.

 

- Oto miara wysiłku kapłańskiego serca, który musi być treścią każdego kapłańskiego dnia - podkreślił. Wyjaśnił, że aby sprostać tym zadaniom, kapłani muszą czerpać siły z Eucharystii.

 

- Nie ma głębszego spełnienia się kapłańskiego przeznaczenia, jak stać przy Chrystusie i Jemu służyć - podsumował. Podczas Mszy krzyżma abp Jędraszewski pobłogosławił olej chorych, olej katechumenów i konsekrował krzyżmo, a kapłani odnowili swoje przyrzeczenia. W archidiecezji krakowskiej jest to także dzień pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza. Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej, ministranci, lektorzy, schole pielgrzymują wraz z kapłanami do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, otaczając ich swoją modlitwą. W sposób szczególny modlono się w intencji kapłanów obchodzących jubileusze święceń, m. in. kard. Stanisława Dziwisza, który 19 marca świętował 20. rocznicę sakry biskupiej oraz bp. Damiana Muskusa OFM w 25-lecie święceń kapłańskich.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook