Zwykle obchodzimy tę uroczystość w marcu. Kościół przeniósł ją na dzisiaj

(fot. shutterstock.com)

Zwiastowanie Pańskie zwykle obchodzone jest w bardzo konkretnym dniu. Jednak w tym roku nastąpiła istotna zmiana.

 

Zwiastowanie Pańskie, zwane również Zwiastowaniem Bogurodzicy obchodzone jest 25 marca, dokładnie 9 miesięcy przez Bożym Narodzeniem.

 

>>Zwiastowanie - święto prawdziwej wolności<<

 

Kościół wspomina w ten dzień objawienie się Matce Bożej Archanioła Gabriela, który oznajmił jej, że zostanie matką Jezusa.

 

Dokładnie tę scenę opisuje Ewangelia św. Łukasza:

 

W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Wszedłszy do Niej, [anioł] rzekł: «Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, ». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co by miało znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?» Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, którą miano za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». Na to rzekła Maryja: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego». Wtedy odszedł od Niej anioł. (Łk 26-38).

 

 

Jednak w tym roku, uroczystość ta nie przypadała 25 marca. Dlaczego tak się stało?

 

Liturgiczne normy Kościoła przewidują, że uroczystość ta nie może przypadać w niedzielę, w Wielkim Tygodniu, ani w Oktawie Wielkiej Nocy. Dlatego w tym roku Uroczystość Zwiastowania obchodzimy dopiero 9 kwietnia, w pierwszy poniedziałek po święcie Miłosierdzia Bożego.

 

>>#Ewangelia: skąd Elżbieta wiedziała o Anielskim Zwiastowaniu?<<

 

Innymi słowy, Kościół nie chciał dopuścić do sytuacji, że wydarzenia Wielkiego Tygodnia będą przysłonięte przez ważną, ale w tym przypadku drugorzędną, uroczystość.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.88

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?