Kraków: siostra Cecylia Roszak z zakonu dominikanek skończyła 110 lat

(fot. (fot. youtube.com/niezaleznyserwiswiadomosci2)

110 lat skończyła w niedzielę siostra Cecylia Roszak z krakowskiego klasztoru dominikanek klauzurowych na Gródku.

 

Prawdopodobnie jest ona najstarszą zakonnicą na świecie. Siostra nie opuszcza już swojej celi, ale wciąż zachowuje świadomość.

 

Z okazji urodzin w niedzielę zakonnicę odwiedzi metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski. "To piękna postać. Z powodu podeszłego wieku nie wstaje już z łóżka, ale jest świadoma, cierpiąca" - powiedziała PAP jedna z dominikanek z klasztoru na Gródku.

 

Jak podaje strona internetowa zakonu dominikanów, siostra Cecylia przyszła na świat 25 marca 1908 roku w Kiełczewie w Wielkopolsce. Skończyła Państwową Szkołę Handlową i Przemysłową Żeńską w Poznaniu. Miała 21 lat, gdy wstąpiła do dominikanek klauzurowych w Krakowie "Na Gródku", jak popularnie nazywa się klasztor położony przy ul. Mikołajskiej.

 

Pierwsze śluby zakonne złożyła 7 lutego 1931 roku, a trzy lata później - wieczyste. W 1938 r. siostra wraz z grupą mniszek wyjechała do Kolonii Wileńskiej k. Wilna, gdzie dominikanki chciały założyć nowy klasztor.

 

Według informacji podawanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, w czasie niemieckiej okupacji Cecylia Roszak wraz z innymi siostrami z tego zakonu pomagała w ukrywaniu kilkunastoosobowej grupy Żydów, których przyjęła do wieleńskiego klasztoru przeorysza, siostra Bertranda. Wśród ukrywanych byli m.in. późniejsi działacze ruchu oporu w getcie wileńskim i warszawskim. Odznaczona została za to tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

 

Po wojnie dominikanki musiały opuścić wieleński klasztor; siostra Cecylia wróciła do Krakowa. Podczas blisko 90-letniego pobytu w zakonie siostra Cecylia Roszak była furtianką, organistką i kantorką. Była też kilka razy przeoryszą krakowskiego klasztoru. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.92

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?