Włochy: proces w sprawie próby sprzedaży fałszywej relikwii św. Jana Pawła II

(fot. shutterstock.com)

Przed sądem w Rzymie trwa proces w sprawie próby sprzedaży fałszywej relikwii świętego Jana Pawła II na aukcji internetowej.

 

Oskarżonym jest włoski wykładowca akademicki, politolog i dziennikarz Corrado Maria Daclon - ujawnił dziennik "La Repubblica".

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożył wikariusz sądowy Trybunału Zwyczajnego w diecezji rzymskiej ksiądz Sławomir Oder, który był postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego polskiego papieża.

 

>> Najdziwniejsze relikwie i jak je odnaleźć

 

Jak podała stołeczna gazeta, powołując się na akt oskarżenia, Daclon, sekretarz generalny fundacji Włochy-USA kupił fałszywą relikwię, a następnie próbował ją sprzedać. W tym celu wystawił ją na licytację na popularnym portalu aukcyjnym, podając cenę: 9800 dolarów.

 

Widniała tam informacja, że jest to relikwia I stopnia, czyli zgodnie z przepisami kanonicznymi - najważniejsza, bo będąca fragmentem ciała świętego. Może być to na przykład krew. Towarzyszył jej dokument rzekomo potwierdzający autentyczność i przypisany księdzu Oderowi. Były postulator stwierdził jednak, że świadectwo autentyczności zostało podrobione, a jego podpis i pieczęć gwarancyjna - sfałszowane.

 

W toku rozpoczętego we wtorek procesu należy ustalić, czy oskarżony wiedział o tym, że relikwia jest fałszywa, czy też chciał sprzedać ją wierząc w jej oryginalność.

 

Ksiądz Oder w złożonym doniesieniu przypomniał, że handel relikwiami jest kategorycznie zabroniony na mocy przepisów prawa kanonicznego.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook