Bp Dajczak: Jeżeli nie przekroczymy siebie, nic z tej Wielkanocy nie będzie

(youtube.com / DobreMedia)

Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak zaprosił do domu biskupiego dziennikarzy z całego regionu i rozmawiał z nimi o istocie świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 

- Cała Wielkanoc jest niezwykle misteryjna. Jest największym świętem chrześcijańskim. Bardziej istotnym niż nawet okres Bożego Narodzenia. Wielki Tydzień to wielka tajemnica, przez którą my jesteśmy przeprowadzani. Coraz trudniej jest ją przeżywać. Dzisiaj zawiera taki ładunek wydarzeń, problemów i treści, że jesteśmy przytłoczeni rzeczywistością konkretnego dnia - mówił bp Edward Dajczak.

 

Biskup dodał, że Wielki Tydzień powinien być czasem zatrzymania, pogłębionej refleksji, próbą wyjścia do drugiego człowieka. Przypomniał o Wieczerzy Pańskiej i o pochylonym do nóg uczniów Jezusie. Hierarcha zauważył też, że znacznie skróciła się nam perspektywa rzeczywistości.

 

- Z trudem myślimy o tym, co będzie pojutrze, oraz jeszcze później. Wielkanoc jest zaskakującym wprowadzeniem w nowy wymiar życia. Takiego, które nie jest tylko krótkim, przygodnym wydarzeniem w świecie. Bóg mówi nam wtedy, że nasze życie ma sens. Wielkanoc jest zbiorem wydarzeń, którymi Jezus odkrywa nam nową ludzką rzeczywistość. Jeżeli nie przekroczymy siebie, naszych codziennych doświadczeń, nie zdecydujemy się na wejście do świata misteryjnego doświadczenia, to zostanie nam tylko dobrze zastawiony stół. Nic więcej z tej Wielkanocy nie będzie - tłumaczył biskup.

 

Hierarcha mówił także o symbolice związanej ze świętami Wielkiej Nocy. Podkreślił, że szczególnie ważne jest, aby prawidłowo odczytywać wszystkie znaki.

 

- Zawsze można wszystko zbanalizować - sprowadzić Wielkanoc do kurczaczka i pisanki. Spójrzmy jednak na te wszystkie symbole wielkanocne: wyrastająca rzeżucha, zboże, jajka. Wszystko idzie ku życiu. Człowiek tęskni za życiem. Mamy ogromne kłopoty z odchodzeniem, ze śmiercią. My chcemy istnieć, my chcemy żyć. Trzeba czytać te wszystkie wielkanocne znaki w perspektywie i wymiarze zmartwychwstania - powiedział bp Dajczak.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.86

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook