Prymas Polski mocno o antysemityzmie: to zło moralne i grzech

(fot. YouTube.com)

Nadzieję na to, że pomimo napięć dialog polsko-żydowski nie zostanie naruszony ani zerwany wyraził dziś abp Wojciech Polak. "Antysemityzm jest złem moralnym i grzechem" - przypomniał Prymas Polski.

 
Relacje polsko-żydowskie były jednym z tematów zakończonego dziś w Warszawie zebrania plenarnego KEP.
 

"Trzeba powiedzieć jednoznacznie, że takie czy inne działania polityczne, które powodują w społeczeństwie podział, uprzedzenia czy myślenie w kategoriach bardziej plemiennych niż społecznych są naprawdę niebezpieczne" - stwierdził abp Polak.

 

Powołując się na cytowane w komunikacie z obrad słowa Jana Pawła II, Prymas Polski przypomniał, że antysemityzm jest złem moralnym i grzechem. "Wszelkie próby podziału czy przeciwstawiania jednych drugim, także w kontekście narodowościowymi - są i powinny być z góry napiętnowane" - podkreślił metropolita gnieźnieński.

 

Przypomniał, że "chrześcijaństwo, zwłaszcza od Soboru Watykańskiego II, bardzo starało się przezwyciężyć to, co było ‘zadrą’ w relacjach z Żydami, naszymi starszymi braćmi w wierze". Prymas stwierdził, że byłoby niedobrze, gdyby poprzez jakiekolwiek sytuacje zewnętrzne dialog polsko-żydowski został naruszony lub nawet zerwany.

 

"Kościół powinien przypominać o fundamentach, pokazywać, że ideał chrześcijańskiej miłości zobowiązuje nas do pojednania, do przebaczenia, do życia razem, do bycia w jedności z innymi - niezależnie od tego, jaką wyznają wiarę, jak myślą i z jakiego narodu pochodzą" - powiedział abp Polak.

 

"Nie możemy się odgradzać, zamykać i budować murów. Bardzo mocno przestrzegał przed tym w Gnieźnie Jan Paweł II gdy mówił, że co prawda upadł mur dzielący Europę ale rosną inne mury - nienawiści, uprzedzeń rasowych" - przypomniał Prymas.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.12

Liczba głosów:

376

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

krzysiekniepieklo 19:49:44 | 2018-03-16
Ja słyszałem, że część Żydów spodziewa się na naszych terenach przyszłego raju i dlatego tak wielu chciało się u nas osiedlać. Czas wojny musiał ich mocno zaskoczyć. Oni dalej wierzą w ten raj tutaj, dlatego my jesteśmy dla nich problemen, a nie Niemcy. Jak by mogli, to by z nami zrobili, jak było z Jerychem. Nie zauważyli tylko, że Bóg ich opuścił, bo poszli za innymi bogami i ten raj nie dla nich.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Marian 11:34:52 | 2018-03-15
Czy antypolonizm jest grzechem według "prymasa Polski"?

Jeżeli tak, to gdzie i kiedy "prymas Polski" stanął w obronie Polaków?

Oceń 15 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

CzarnySzymon 11:12:01 | 2018-03-15
Czemu to akurat antysemityzm jest dla naszych hierarchów a tak wyjątkowo zły, a nie w ogóle nienawiść do człowieka, bez różnicy jakiego? Jakieś nowe polowanie na czarownice?

Oceń 20 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

urynos urynos 09:28:25 | 2018-03-15
Zastanawiam się, czy prymas "prymas" czytał encyklikę "A Quo Primum" papieża Benedykta XIV o Żydach w Polsce (ogłoszoną14 czerwca 1751 roku). Wydaje mi się, że powinien ją jednak przeczytać.

Oceń 26 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Baruch Marzel 08:43:47 | 2018-03-15
Judaizm rabiniczny powstał PO Chrystusie ujmująć rzecz chronologicznie! Tak więc gadanie a @starszych braciach [email protected] to taka nowomowa kościelna. Ks. Profesor W. Chrostowski może to księdzu przmasowi wytłumaczyć. Choć nie wiem czy on czasami też już nie jest antysemitą.    

Oceń 28 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

mrf771 08:21:11 | 2018-03-15
Co z antypolonizmem czy z nienawiścią do innych narodów niż żydowski ? 
Dlaczego wyróżnia się akurat antysemityzm ? 
Czy żydzi potępili antypolonizm, który wciąż narasta w Izraelu i Nowym Jorku ?

Pan Polak mówi tak jakby stwierdzić, że masturbacja lewą ręką jest większym grzechem od tej dokonywanej prawicą.

Oceń 40 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~s.krzof 07:28:56 | 2018-03-15
Twierdzę, że elity żydowskie wykorzystali ustawę IPN do poniżania Polski, Polaków na okoliczność obchodów 73 rocznicy oswobodzenia Żydów z Oświęcimia.Swoje być może słuszzne obiekcje wyrazili w formie histerii, skandalu. Zignorowali protokół dyplomatyczny, kanały dyplomatyczne którymi tego typu sprawy się przedstawia,  wyjaśnia, uściśla. Całkowicie byli zaskoczeni, osłupiali przedstawiciele Polskiego Rządu. Był natomiast na taki skandal przygotowany ambasador sowietów. 
Uważam, że taka forma przekazu funkcjonuje na poziomie ohydnego  polskiego smalcownictwa. To się nazywa ohydne żydowskie gudłajstwo.
Czay ja jestem antysemitą? 

Oceń 22 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

walek2011958 19:47:33 | 2018-03-14
Prymas mówi o antysemityźmie teoretycznym czy też chce powiedzieć Polakom, że są antysemitami - czyli mówi o Polakach to samo co Żydzi?

Oceń 52 9 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook