Czy można przeczytać Biblię we wszystkich językach świata?

(fot. Ryan Riggins on Unsplash)

Cała Biblia została już przetłumaczona na 674 języki świata - wynika z dorocznego raportu Światowego Związku Towarzystw Biblijnych (UBS).

 

Oznacza to, że 5,4 miliardów ludzi ma dostęp do Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu w swoim ojczystym języku.

 

W ciągu minionych 12 miesięcy liczba przekładów wzrosła o 26. Według stanu na 1 stycznia 2018 Nowy Testament jest dostępny w 1515 językach, czyli o 83 więcej niż przed rokiem. Co najmniej jedna z ksiąg Biblii jest już przełożona na 3324 żywe języki (spośród ok. 7,1 tys. istniejących).

 

Eksperymentowanie z Biblią >>

"Biblia dla każdego" to idea, która inspiruje nas do dalszej pracy, powiedział sekretarz generalny UBS, Michael Perreau. Według niego wśród nowych, ubiegłorocznych tłumaczeń jest m.in. wersja turkmeńska. Nowy Testament ukazał się ostatnio w języku tay, którym posługuje się żyjąca w Wietnamie grupa etniczna licząca ok. 1,6 mln członków.

 

7 porad, jak dobrze modlić się Biblią [WIDEO] >>

Ponadto ukazało się 26 nowych bądź poprawionych przekładów Biblii w tych językach, w których już wcześniej istniały tłumaczenia. Stało się tak dlatego, że języki się rozwijają, dochodzą nowe pojęcia a dotychczasowe tłumaczenia są już przestarzałe. Na przykład w 2018 r. ukazała się tłumaczenie Nowego Testamentu na język ge’ez, który jest językiem liturgicznym w Kościołach katolickim i prawosławnym (niechalcedońskim) w Etiopii i Erytrei.

Towarzystwa Biblijne pracują obecnie nad ponad 400 projektami tłumaczeń na świecie.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WyjdzZNiegoLuduMoj 08:34:32 | 2018-03-09
Czy może ktoś spośród historyków kościoła odpowiedzieć czy podjety podczas soboru w Tuluzie w 1229 roku zakaz (pod karą śmierci wszystkim z wyjątkiem duchownych) posiadania, a nawet czytania Pisma Świętego, nie tylko w językach narodowych, ale i w łacińskim został odwołany, a jak tak to kiedy, gdzie i jakim dokumentem?

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook