Republika Środkowoafrykańska: biskup oskarża siły ONZ o nadużycia seksualne

(fot. wikimedia.org / MONUSCO Photos / Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic)

MINUSCA - misja stabilizacyjna ONZ w Republice Środkowoafrykańskiej - oświadczyła, że bardzo poważnie traktuje oskarżenia o nadużycia seksualne wobec jej żołnierzy.

 
Ujawnił jej publicznie katolicki biskup diecezji Bangassou - Juan José Aguirre w rozmowie z hiszpańskim radiem ABC, mówiąc, że "błękitne hełmy" wykorzystywały dziewczęta, z których wiele zaszło w ciążę.
 

Chociaż pogłoski o nadużyciach seksualnych w Bangassou docierały do ONZ już od kilku miesięcy, zorganizowana na miejscu ekipa śledcza nie znalazła dowodów na poparcie tych zarzutów - stwierdza komunikat wydany przez MINUSCA. Zawiera on jednocześnie deklarację, że każde nowe doniesienie o wykorzystywaniu i nadużyciach seksualnych będzie przedmiotem śledztwa.

 

Od czasu swego przybycia do tego kraju afrykańskiego w 2014 r. siły MUINUSCA muszą stawiać czoło lawinie oskarżeń o napaści seksualne. Z tego powodu odesłano już stamtąd w sumie 720 żołnierzy z Konga, w tym cały batalion.

 

Trwający od 2013 r. konflikt w RŚA spowodował, że władze kontrolują niewielką część obszaru kraju. Trzy czwarte państwa pozostaje pod kontrolą muzułmańskiego ugrupowania Seleka, z którym walczy Antibalaka. W tle konfliktu jest kontrola nad niewielkimi bogactwami naturalnymi tego jednego z najbiedniejszych państw świata, głównie diamentami.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?