Przesłuchania ws. oskarżonego o pedofilię kard. Pella, jednego z najbliższych doradców papieża

(fot. PAP/EPA/DANIEL POCKETT)

W Melbourne rozpoczęły się w poniedziałek przesłuchania świadków w sprawie oskarżanego o pedofilię byłego watykańskiego prefekta Sekretariatu ds. Ekonomii kardynała George'a Pella. Przesłuchania mają zdecydować, czy jest dość dowodów, aby kardynał był sądzony.

 

Poniedziałkowe zeznania domniemanych ofiar były niejawne; sala sądowa została zamknięta zarówno dla mediów, jak i publiczności. Po dwóch godzinach rozprawa zakończyła się i kolejna odbędzie się we wtorek.

 

Przesłuchania mają potrwać około miesiąca.

 

AFP odnotowuje, że do sądu kardynał był eskortowany przez kilkunastu policjantów. Zgromadzeni przed gmachem manifestanci wykrzykiwali: "Idź do diabła! Idź do diabła, George'u Pell!". Byli też zwolennicy dostojnika. "Znam go i to jest niewinny, dobry, święty człowiek" - mówiła Beverly Hastie.

 

(fot. PAP/EPA/DANIEL POCKETT)

 

Agencja AP odnotowuje, że kardynał Pell był otoczony przez policję, gdy w towarzystwie adwokata Paula Galbally'ego przechodził obok dużej grupy dziennikarzy, idąc na salę, gdzie odbywały się przesłuchania. Na rozprawę wszedł w milczeniu.

 

Inny obrońca kardynała Robert Richter powiedział, że policja ma 21 zeznań świadków, które są korzystne dla Pella. "Te dokumenty są z pewnością związane z domniemanymi przestępstwami" - powiedział Richter. "Wiem, że to nie pasuje oskarżeniu, gdyż są one uniewinniające dla kardynała" - podkreślił.

 

Szczegółów oskarżenia nie ujawniono. Wiadomo jedynie, że zarzuty dotyczą wielu czynów, o które oskarża dostojnika grupa osób z jego rodzinnego stanu Wiktoria w południowo-wschodniej Australii. Policja określiła zarzuty jako "historyczne" przestępstwa na tle seksualnym, czyli takie, które rzekomo miały miejsce dziesiątki lat temu - podaje Associated Press.

 

Latem 2016 roku kardynał Pell został oskarżony o czyny pedofilskie i w lipcu stanął przed sądem w Melbourne. Na czas procesu blisko 77-letni dostojnik został urlopowany przez papieża Franciszka.

 

Kardynał Pell jest najwyższym rangą dostojnikiem kościelnym, któremu postawiono takie zarzuty. Hierarcha zapewnia o swojej niewinności i kategorycznie odrzuca wszystkie oskarżenia.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.6

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 11:45:57 | 2018-03-06
Policja określiła zarzuty jako "historyczne" przestępstwa na tle seksualnym, czyli takie, które rzekomo miały miejsce dziesiątki lat temu - podaje Associated Press.

Tak prowadzony proces jest szyty niewątpliwie grubymi nićmi. Niestety, ale mamy taki wymiar sprawiedliwości, nie mający nic wspólnego ze sprawiedliwością. Tego typu pozwy winne być odrzucane przez sądy, gdyż taka forma oskarżenia kompromituje nie tylko stronę skarżącą ale i sądy. W ten sposób w Australii nikt nie może czuć się bezpiecznie.

Po oddaleniu przez sąd pomówień, na ławie oskarżonych  winni zasiąść oszczercy. Wiem, że tak się nie stanie.

Oceń 12 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook