Luteranie o transplantologii i ordynacji kobiet

O transplantologii, a także ordynacji kobiet będą debatować uczestnicy Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, który rozpoczyna się w piątek w Bielsku-Białej. Synod jest najwyższą władzą kościelną polskich luteran.

 

W sprawie transplantologii synodałowie zamierzają przyjąć w sobotę dokument wspierający tę ideę.

- Kościoły luterańskie na świecie pozytywnie odnoszą się zarówno do transplantologii, jak i dawstwa organów, zachęcając równocześnie swoich wiernych, by w akcie miłości bliźniego wspierali w ten sposób tych, którzy tego potrzebują. Projekt dokumentu polskiego Kościoła Luterańskiego podziela to stanowisko. Jednocześnie Kościoły ewangelickie na całym świecie zwracają uwagę, że dawstwo organów nie może być przedmiotem handlu - poinformował szef synodalnej komisji do spraw teologii i konfesji odpowiedzialnej za przygotowanie projektu ksiądz Marcin Hintz.

Synod podejmie także temat, który od wielu lat powraca pod jego obrady, ordynację kobiet. W polskim Kościele Ewangelicko-Augsburskim, w przeciwieństwie do innych krajów Europy, kobiety nie są wyświęcane. Podobnie jest jeszcze na Litwie, Łotwie i w Estonii. Synodałowie zamierzają w tej sprawie zająć stanowisko.

Tematy, które zostaną poruszone w Bielsku-Białej, znajdowały się w programie obrad wiosennej sesji synodu, który w kwietniu obradował w Warszawie. Został on jednak przerwany 10 kwietnia po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Obecna sesja synodu potrwa do niedzieli.

W Polsce żyje około 80 tys. luteran, z czego blisko połowa na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jest najliczniejszą w Polsce. Na świecie jest ponad 70 mln luteran.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Dexter 17:16:21 | 2010-10-14
A co to takiego, co rozdawała owa niewiasta? Landrynki, chipsy?

Apeluję o odrobinę szacunku dla innych tradycji chrześcijańskich...


A ja słuszałem iż dr Luter odrzucił Tradycję - ale wprowadził nowe świeckie tradycje - ze wszystkimi tego konsekwencjami -

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kemot 14:11:34 | 2010-10-14
A co to takiego, co rozdawała owa niewiasta? Landrynki, chipsy?

Apeluję o odrobinę szacunku dla innych tradycji chrześcijańskich...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Alfista 12:17:07 | 2010-10-14
A co to takiego, co rozdawała owa niewiasta? Landrynki, chipsy?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa 12:14:22 | 2010-10-14
Obejrzałam film "Syndrom". zaskoczył mnie widok kobiety udzielającej Eucharystii w Kielichu, ubranej w cywilne ciuchy. Dlaczego chwila, wktórej zbliżamy się do Ciała i Krwi Pana jest ułamkiem sekundy?. Nawet potem nie ma czasu ,aby nacieszyć się tą chwilą,podziękować modlitwą św. Ignacego. Niepojęte.To jak pisać dpo kogoś długi list i nie dostać odpowiedzi.

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?