Archidiecezja seulska wesprze finansowa jedną z archidiecezji w Afryce Zachodniej

(fot. giulio napolitano / shutterstock.com)

Wspieranie zrównoważonego rozwoju w dziedzinie medycyny i nauczana oraz pomoc finansowa dla Burkina Faso - to główne cele porozumienia zawartego przez archidiecezje seulską i Wagadugu w stolicy Burkina Faso.

 

W ciągu najbliższych trzech lat ta pierwsza będzie wspierać materialnie różne projekty siostrzanej kościelnej jednostki terytorialnej w Afryce Zachodniej i pomoże w formacji kapłańskiej seminarzystów z Wagadugu, zapraszając ich na studia w seminarium w Seulu.

Wsparcie medyczne rozpocznie się od nawiązania współpracy między szpitalami katolickimi: Matki Bożej w stolicy Korei Południowej i im. Pawła VI w stolicy Burkina Faso. W tym zachodnioafrykańskim kraju średnia długość życia nie przekracza 50 lat i jest jedną z najniższych na świecie, śmiertelność dzieci sięga 92 promilli, szerzą się ciężkie choroby endemiczne, których zwalczanie jest bardzo trudne w tych warunkach.

Po podpisaniu porozumienia metropolita Seulu kard. Andrew Yeom Soo-jumg przypomniał i podkreślił, że słowo "communio', oznaczające wspólnotę, wywodzi się z łacińskich wyrazów “cum" i “munus", czyli "dzielić brzemię innych". Wyraził radość i głębokie zadowolenie,b że może "ogłosić przyjaźń między dwiem archidiecezjami".

Podobne uczucia wyraził arcybiskup Wagadugu kard. Philippe Nakellentuba Ouédraogo. Przypomniawszy, że kardynałem mianował go papież Franciszek w tym samym dniu, co kard. Yeoma, zaznaczył, że widzi w tym "znak, który myślowo pobudza do współpracy". Zauważył, że "w przeszłości skupialiśmy się na pracy z Kościołami europejskimi" a dziś "czekam z niecierpliwością na naszą współpracę z Kościołem koreańskim i na dalsze zaangażowanie w dziedzinie ewangelizacji". Zapewnił, że "wysoko ceni to wszystko, co archidiecezja seulska zrobiła dla nas".

W czasie pobytu w Burkina Faso gość z Korei Południowej uczestniczył w obchodach 50-lecia sanktuarium maryjnego w Yagma (w środkowej części kraju), pobłogosławił ambulans, podarowany Wagadugu i spotkał się z prezydentem kraju Rochem Markiem Christianem Kabore.

Burkina Faso jest jednym z tych krajów Afryki Zachodniej, które należą do najuboższych i najbardziej potrzebujących pomocy międzynarodowej, od której sa one w wielkim stopniu uzależnione. Znajduje się na 181. miejscu wskaźnika rozwoju społecznego (HDI), ogłaszanego co roku przez ONZ.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook