Niemcy: od 2000 roku w Nadrenii Północnej-Westfalii zamknięto 453 obiekty sakralne

(fot. Echo Grid / unsplash.com)

Od 2000 roku w niemieckim kraju związkowym Nadrenii Północnej-Westfalii zamknięto 453 obiekty sakralne: kościoły, kaplice i domy parafialne. Poinformował o tym wydawany w Bonn dziennik "General-Anzeiger" z 22 lutego, powołując się na ankietę przeprowadzoną w pięciu diecezjach katolickich i w Kościele ewangelickim na tym obszarze.

 

Według tych informacji w archidiecezjach kolońskiej i Paderborn nieczynnych jest 28 i 23 świątynie, a w diecezjach: Münster, Essen i Akwizgran odpowiednio: 53, 105 i 41. W tym samym czasie Kościół ewangelicki odnotował 203 desakralizacje swoich świątyń.

 

Niedawno arcybiskup Kolonii kard. Rainer Maria Woelki oświadczył, że nie widzi alternatywy dla zadań nieczynnych kościołów i w związku z coraz mniejszymi możliwościami finansowymi rozważał konieczność "rozstania się" z tymi nieruchomościami.

 

Jako powody zamykania świątyń wymienia się brak pieniędzy, księży i coraz mniej osób uczęszczających do kościoła - informuje niemiecka agencja katolicka KNA. W samej tylko diecezji Essen w ciągu ostatnich 60 lat liczba wiernych spadła o połowę.

 

Po desakralizacji i zamknięciu wiele kościołów nie jest rozbieranych, ale wykorzystywane są jako przedszkola, biura, domy wydawnicze, hale sportowe, mieszkania, ośrodki młodzieżowe i miejsca dziennego pobytu dzieci.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.31

Liczba głosów:

26

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook