Abp Ryś: jak przypominać o chrześcijańskiej tożsamości Europy?

(fot. youtube.com/Maskacjusz TV)

"Tożsamość Europy a chrześcijaństwo" - to tytuł 24. Wykładu Rektorskiego, który czwartek 22 lutego wygłosił abp Grzegorz Ryś na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

 

"Na ile europejska tożsamość chce pamiętać o chrześcijańskiej genezie, a jeśli nie chce pamiętać - w jaki sposób ją przypomnieć?. Na ile ten początek Europy żyje współcześnie w samych Europejczykach? Jan Paweł II odpowiedź na to pytanie zawarł w streszczeniu: Europa ma wspaniałą historię, ale czy ma taką samą pamięć? Pamiętać, znaczy co innego, niż mieć tylko historię" - mówił arcybiskup.

 

Abp Ryś zaznaczył, że Europa jako wspólnota świadoma siebie, narodziła się wraz ze swoją chrystianizacją pomiędzy IV a VII wiekiem. "To jest pewna prawda, która wynika z uczciwego przeglądu źródeł. To nie jest prawda, która ma wymiar ideologiczny, nie kryje w sobie jakiejś innej intencji" - podkreślił wykładowca.

 

Posłuchaj całego wykładu arcybiskupa:

 

 

Cykl Wykładów Rektorskich zapoczątkowany został na Uniwersytecie Łódzkim w 2010 r. W roli prelegentów występują wybitne postaci życia naukowego, kulturalnego i religijnego.

 

Do udziału w wykładzie zaproszeni zostali profesorowie i wykładowcy łódzkich uczelni wyższych, studenci oraz wszyscy, których interesują zagadnienia historii Europy i jej chrześcijańskich korzeni. W ciągu ostatnich siedmiu lat Wykłady Rektorskie na UŁ wygłoszali m.in. Władysław Bartoszewski, Roger Penrose, Szewach Weiss, Vaclav Klaus, Jerzy Buzek czy Sławomir Lachowski.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.64

Liczba głosów:

39

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook