Dzisiaj szczególne święto. Możesz uzyskać odpust zupełny

(fot. Dnalor 01 / Sailko [GDFL/CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)

Ma ono związek z pierwszym papieżem - św. Piotrem. Zobaczcie, dlaczego jest to tak ważny dzień.

 

Dziś obchodzimy w Kościele Święto Katedry św. Piotra. Katedra kojarzy nam się przede wszystkim z najważniejszym kościołem każdej diecezji, ale tak naprawdę chodzi o tron biskupi pierwszego papieża. To najważniejsze krzesło w całym Kościele i mówi o władzy powierzonej św. Piotrowi przez Chrystusa. Podobnie w każdej diecezji katedra biskupia mówi o władzy powierzonej ordynariuszowi przez papieża nad całą diecezją lub archidiecezją. Od tego tronu wzięła się nazwa "katedra" w odniesieniu do samego kościoła katedralnego.

 

Przy tej okazji możesz dzisiaj uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami - wystarczy nawiedzić jakikolwiek kościół katedralny i pobożne pomodlić się słowami modlitwy Ojcze Nasz i Credo.

 

Zwyczajne warunki zakładają:

  1. spowiedź sakramentalna (gdy nie jesteś w stanie łaski uświęcającej)
  2. komunię świętą
  3. modlitwa w intencji Papieża

Dlaczego warto skorzystać z odpustu? Katechizm Kościoła Katolickiego definiuje, jakie jest ich znaczenie. Ma ono ścisły związek z pojęciem kary doczesnej za popełnione grzechy:

KKK 1473 Przebaczenie grzechu i przywrócenie komunii z Bogiem pociągają za sobą odpuszczenie wiecznej kary za grzech. Pozostają jednak kary doczesne. Chrześcijanin powinien starać się, znosząc cierpliwie cierpienia i różnego rodzaju próby, a w końcu godząc się spokojnie na śmierć, przyjmować jako łaskę doczesne kary za grzech.

 

KKK 1478 Darowanie kary otrzymuje się za pośrednictwem Kościoła, który mocą udzielonej mu przez Chrystusa władzy związywania i rozwiązywania działa na rzecz chrześcijanina i otwiera mu skarbiec zasług Chrystusa i świętych, by otrzymać od Ojca miłosierdzia darowanie kar doczesnych, jakie należą się za grzechy. 

 

Relikwie krzesła, na którym rzeczywiście zasiadał św. Piotr są wciąż obecne w watykańskiej bazylice. Przez wieki zostały z nich jedynie fragmenty i drzazgi, które oprawiono w marmur i kość słoniową.

 

(fot. Dnalor 01 [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)

 

Giovani Bernini umieścił je w ołtarzu głównym bazyliki, który nazwano właśnie Cathedra Petri. Badania archeologiczne zlecone przez papieża Piusa XII potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia, że Bazylika św. Piotra została postawiona nad rzeczywistym miejscem pochówku pierwszego papieża.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.6

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

ponury 08:58:53 | 2018-02-22
proszę może ktoś wskaże mi fragment w Bibli gdzie jest opisany odpust.

Oceń 4 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook