Hiszpania: wspólny protest chrześcijan, żydów i muzułmanów. Chcą bronić religii

(fot. Rémi Walle / unsplash.com)

Kościół katolicki w Hiszpanii wraz z organizacjami reprezentującymi protestantów, muzułmanów oraz żydów w tym kraju wydały wspólny dokument domagający się szacunku wobec religii.

 

W swoim apelu odnotowały, że w ostatnim czasie kwestia wyznań religijnych jest przedmiotem ośmieszania w sferze publicznej. Dokument podpisany został przez hiszpański episkopat, a także Federację Związków Religijnych Ewangelickich Hiszpanii, Federacją Wspólnot Żydowskich w tym kraju, a także Hiszpańską Komisję Islamską.

 

Sygnatariusze listu napisali, że oczekują wzajemnego szacunku między osobami wierzącymi i niewierzącymi. Podkreślili, że ośmieszanie wiary uderza w istotę wolności religijnej. - Wolność słowa, jak wiemy, nie jest prawem nieograniczonym. Ma swoje limity - zaznaczyli autorzy komunikatu, dodając, że nadużycia pojawiały się m.in. podczas orszaków karnawałowych.

 

Odnotowali, że zdarzały się przypadki ośmieszania postaci kluczowych dla wyznawanych w Hiszpanii religii, takich jak Jezus, Maryja, świętych, a także sytuacje naigrywania się z tekstów biblijnych. - My, przedstawiciele wyznań religijnych, silnie zakorzenionych w Hiszpanii, wyrażamy naszą troskę oraz smutek z powodu nieustannego obrażania uczuć religijnych wiernych różnych wyznań. […] Obrażanie uczuć religijnych w naszym kraju cieszy się niezrozumiałym przyzwoleniem społecznym. W Hiszpanii profanuje się świątynie i symbole (…) ważne dla milionów osób, przy całkowitym przyzwoleniu i bezkarnie - napisali autorzy listu.

 

Choć hiszpański kodeks karny w swoim artykule 525 przewiduje sankcje dla osób ośmieszających wyznania religijne, to kary za te wykroczenia należą w tym iberyjskim kraju do rzadkości.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.4

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

tomasz.t1 21:35:44 | 2018-02-21
'Daj czlowiekowi maske, a powie ci co mysli'-powiedzialby mysliciel. Dla aroganckiego ateizmu karnawal to mozliwosc bezkarnego opluwania wiary. Godne pozalowania blaznowanie jest typowe dla ludzi bez honoru i godnosci. Tym adoratorom ewolucji trzeba powiedziec: Gdyby nie Ewangelia, to jeszcze dzis siedzielibyscie na drzewie i radosnie wyli do ksiezyca. A wspolna obrona pochodzaca od wyznawcow roznych religii  jest godna nasladowania. Pozdrawiam.

Oceń 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook