Katoliccy lekarze protestują przeciwko próbie legalizacji eutanazji

(fot. shutterstock.com)

Środowisko lekarzy katolickich z Portugalii sprzeciwia się wprowadzonemu na początku lutego pod obrady parlamentu projektowi ustawy o tzw. śmierci wspomaganej, zgłoszonemu przez Blok Lewicy.

 

Zdaniem Pedro Afonso - przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia Portugalskich Lekarzy (AMCP) - legalizacja eutanazji doprowadzi do poważnego zaburzenia relacji między środowiskiem medycznym a pacjentami.

 

Zaufanie chorych do lekarzy

 

"Nie istnieje żaden argument etyczny, który przemawiałby za tym, aby stworzyć nowe prawo uderzające w zaufanie chorych do lekarzy" - stwierdził szef AMCP.

 

Podkreślił, że zaplanowane w projekcie włączanie lekarzy do komisji orzekających o ewentualnym dopuszczaniu pacjentów do eutanazji jest sprzeczne z zasadami wyznawanymi przez środowisko medyczne. "Lekarz nie może zmieniać swojej postawy. 

 

Holandia: 29-latkę poddano eutanazji. Cierpiała m.in. na depresję. "Za 5 dni będę w niebie ze swoją matką" >>

 

Nie może być tak, że z jednej strony podejmuje on działania służące poprawie stanu zdrowia pacjenta, a z drugiej ulega prośbom osób, które zachęcają go do pomocy w samobójstwie" - powiedział P. Afonso.

 

Opinia lekarzy katolickich jest zgodna ze stanowiskiem portugalskich biskupów, którzy w 2016 ogłosili list w sprawie prób legalizacji eutanazji. Napisali w nim m.in., że prawo do śmierci nie istnieje, a jego żądanie uznali za absurdalne.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook