Abp Grzegorz Ryś na początek Wielkiego Postu: Jezus Chrystus staje się moim grzechem

(fot. Łukasz Głowacki / MaskacjuszTV)

"Jest grzech, który stoi pomiędzy mną, a Bogiem, który nie pozwala mi żyć przy Bogu. Jezus bierze ten mój grzech na siebie. On staje się moim grzechem. Po co? Po to, by gdy będzie umierał na krzyżu, mój grzech będzie umierał razem z Nim" - powiedział łódzki metropolita. 

 

Łódzkie pielgrzymowanie po wielkopostnych kościołach stacyjnych rozpoczęło się w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, w którym od lat znajduje się mozaika z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, ofiarowana Archidiecezji Łódzkiej przez papieża Jana Pawła II. To tam pierwszej liturgii stacyjnej przewodniczył i kazanie wygłosił metropolita łódzki, arcybiskup Grzegorz Ryś.

 

- Wielki post jest czasem, kiedy na krzyż będziemy patrzeć uważniej - mówił w homilii metropolita łódzki. Widzimy na tym krzyżu Jezusa. Widzicie w tym swój grzech? On to grzechem uczynił tego, który nie znał grzechu! Tego który jest po trzykroć Święty, Ojciec uczynił moim grzechem. Tego, który jest pokorny, Ojciec uczynił moją pychą. Tego, który jest przeczysty, Ojciec uczynił moją nieczystością. Tego, który jest prawdziwy, Ojciec uczynił każdym moim kłamstwem. Tego, który jest ubogi, Ojciec uczynił moją chciwością. Jest grzech, który stoi pomiędzy mną, a Bogiem, który nie pozwala mi żyć przy Bogu. Jezus bierze ten mój grzech na siebie. On staje się moim grzechem. Po co? Po to, by gdy będzie umierał na krzyżu, mój grzech będzie umierał razem z Nim! - tłumaczył łódzki pasterz.

 

 

Odwołując się do czytań mszalnych zauważył, że nasze pojednanie z Bogiem, nie jest naszą inicjatywą. - To nie jest ta, że to my chcemy się pojednać z Bogiem. To nie jest tak, że od nas wychodzi ta inicjatywa! To jest tak, że to Bogu zależy na tym, by człowiek był z Nim pojednany. To jest Boża inicjatywa! - podkreślił. - Bogu zależy, aby między nami została przywrócona relacja! Post jest po to, abyśmy na nowo odkryli to, jak bardzo jesteśmy umiłowani przez Boga - dodał.

 

Nawiązując do popiołu, który powstał ze spalonych palm niedzieli palmowej, oraz do mozaik rzymskich kościołów stacyjnych arcybiskup tłumaczył, że właśnie tam, Pan Jezus jest przedstawiany jako Feniks - ptak, który się odradzał z popiołu - wielki symbol zmartwychwstania. Z popiołu odradza się życie, takie które otrzymujemy od Pana. Nie umiemy go wskrzesić sami z siebie, ale potrafimy jeszcze raz przyjąć życie, które pochodzi od Niego - zauważył metropolita.

 

Na zakończenie liturgii słowa odbył się obrzęd błogosławieństwa popiołu i posypania głów popiołem, który jest symbolem uniżenia i pokuty, a połączony jest z biblijnymi słowami: "nawracajcie się i wierzcie w ewangelię!" oraz "z prochu powstałeś i w proch się obrócisz!".

 

Liturgię Mszy świętej zakończyła modlitwa błogosławieństwa i posłanie na misję wielkopostną sześciu członków szkoły Kontemplacji i Ewangelizacji Młodych Dzieci Światłości. Młodzi ludzie w czasie okresu pasyjnego będą głosić rekolekcje w parafiach Archidiecezji Łódzkiej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.23

Liczba głosów:

57

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

amiroslaw 01:11:22 | 2018-02-16
Pan Jezus nie jest grzechem
nie jest pycha
nie jest nieczystoscia
nie jest klamstwem
nie jest chciwoscia
Bog Ojciec nie kazal Jezusowi stac sie grzechem
Jezus umarl na krzyzu zmilosci do czlowieka 

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tomasz.t1 21:45:08 | 2018-02-15
Czyzby moda na nowomowe? Szukanie chwytliwego triku? Styl Franciszka? Wierni potrzbuja klarownosci w nauczaniu i przekazywaniu Objawienia. Chrystus, wcielony Syn Ojca, bierze na siebie grzech swiata, grzechy osob, aby go/je obmyc wlasna krwia i odkupic na wieki. W tym sensie jest 'Barankiem Bozym'. Jest Osoba, ale i wydarzeniem (zmartwychwstaniem, zyciem), nigdy grzechem!!! Ps. Odejscia od tomizmu owocuja brakiem przejrzystosci, jakosci, wiernosci. Pozdrawiam.

Oceń 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Franciszek2 11:44:01 | 2018-02-15
Jezus dokunując odkupienia z grzechu nigdy nie staje sie grzechem. To sła słowa Lutra. Proszę nie manipulować słowami listu do Koryntian. Ksiądz T.Guz przypomina słowa Lutra : Bóg nie moze być Bogiem, zanim nie stanie sie szatanem". 

Oceń 22 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook