Proces katolickich diecezji o zwrot 111 dzieł sztuki w imieniu 43 parafii

(fot. shutterstock.com / RPBaiao)

Katolicka diecezja Barbastro-Monzon w Aragonii zaskarżyła diecezję Lleidy w Katalonii, żądając od niej zwrotu 111 dzieł sztuki sakralnej. Pozew złożony został w imieniu 43 parafii.

 
Jak poinformowały we wtorek hiszpańskie media, proces ma związek z cofnięciem w październiku 2017 roku przez Madryt autonomii Katalonii. W rezultacie tej decyzji faktyczną pieczę nad muzeum w Lleidzie, gdzie znajduje się 111 dzieł sztuki aragońskich parafii, przejął rząd centralny Mariano Rajoya.
 
W złożonym w poniedziałek pozwie diecezja Barbastro-Monzon napisała, że domaga się zwrotu w imieniu swoim oraz zlokalizowanych na jej terytorium 43 parafii.
 
Jak ujawnił dziennik "ABC", 111 dzieł sztuki znajduje się w muzeum w Lleidzie, którym dotychczas zarządzały wspólnie władze lokalnego Kościoła oraz Generalitat, czyli regionalny rząd Katalonii.
 
Gazeta przypomniała, że autonomiczny rząd Katalonii blokował werdykt władz kościelnych, które w 2002 r. orzekły, że muzeum w Lleidzie musi oddać dzieła sztuki aragońskim parafiom.
 
Pierwsze żądania zwrotu dzieł sztuki pojawiły się w 1995 r., gdy w rezultacie reorganizacji terytorialnej Kościoła w Hiszpanii do diecezji Barbastro przyłączono rejon miasta Monzon, a z nim 43 parafie należące wcześniej do diecezji Lleidy.
 
Zgodnie z ówczesnym dekretem przyłączeniu do aragońskiej diecezji miało towarzyszyć przekazanie przez diecezję Lleidy wszystkich dóbr należących do odłączających się parafii, w tym kolekcji dzieł sztuki.
 
Władze diecezji Barbastro-Monzon spodziewają się, że pozew złożony do cywilnego wymiaru sprawiedliwości umożliwi odzyskanie dzieł sztuki, podobnie jak miało to miejsce w przypadku aragońskiego klasztoru Santa Maria de Sigena. W jego imieniu regionalny rząd Aragonii prowadził od 1982 r. batalię prawną z władzami Katalonii o zwrot 97 dzieł sztuki.
 
Dopiero w 2016 r. Katalonia zwróciła 53 dzieła sztuki do aragońskiego klasztoru. Pozostałe 44., które znajdowały się w muzeum w Lleidzie, zostały odzyskane w listopadzie 2017 roku na skutek decyzji hiszpańskiego ministra oświaty, kultury i sportu Inigo Mendeza de Vigo. Od końca października sprawuje on bezpośrednią kontrolę nad katalońskimi instytucjami kultury.
 
W efekcie publikacji 28 października przez Madryt decyzji o cofnięciu autonomii Katalonii z powodu dążeń separatystycznych bezpośrednią kontrolę nad tym regionem sprawuje rząd centralny Rajoya. Po ówczesnym zdymisjonowaniu gabinetu Carlesa Puigdemonta i rozpisaniu przedterminowych wyborów parlamentarnych, które odbyły się 21 grudnia, dotychczas nie udało się sformować nowego Generalitatu.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook