Abp Michalik: nie dajmy zakrzyczeć prawdy

O zagrożeniu jakie niesie ze sobą niż demograficzny, kontrowersyjnej Nagrodzie Nobla w dziedzinie medycyny oraz szumie wokół Komisji Majątkowej i zadaniach mediów katolickich pisze w najnowszym wydaniu tygodnika „Niedziela” metropolita przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik.

 

Abp Michalik odnosząc się do spotkania przewodniczących Konferencji Episkopatów Europy w Zagrzebiu stwierdza, że wyłania się przed nami obraz Europy wymierającej, a w której na 45 państw, przyrost naturalny wzrósł tylko we Francji i Luksemburgu, gdzie wprowadzono wyraźną politykę prorodzinną. Wskazuje również na Maltę, która nie dopuszcza ani aborcji, ani rozwodów, a jednocześnie pozostaje nowoczesnym i szanowanym w Unii Europejskiej krajem. Według metropolity przemyskiego, w obecnej sytuacji liczba Polaków do 2050 r. zmniejszy się o 5 mln osób. Jako główne zagrożenia dla rodziny uważa aborcję oraz brak wspierania rodzin wielodzietnych w wystarczającym stopniu.

 

Niejasnymi nazywa motywacje, kierujące Komitetem Noblowskim, który nagrodę w dziedzinie medycyny przyznał twórcy metody zapłodnienia in vitro. „Po urodzeniu dziecka tą metodą małżonkowie, lub jedno z nich, nadal pozostają bezpłodni” – zauważa abp Michalik. Stwierdza, że niepokojem powinno napełniać ludzi sumienia odłączanie nauki od etyki i moralności.

 

Przewodniczący KEP wyjaśnia przyczyny utworzenia Komisji Majątkowej. „Żeby potwierdzić zasadę, że złodziej nigdy nie może stać się prawnym właścicielem, żeby na przyszłość nie powtarzały się tego rodzaju sytuacje ani wobec osób prywatnych, ani wobec osób prawnych. Jeśli ktoś zabrał czyjąś rzecz, to powinien ją zwrócić, bo tego wymaga porządek społeczny.” – stwierdza abp Michalik. W jego opinii komuś zależy na przedłużaniu prac Komisji, która miała działać tylko pół roku, a działa 20 lat. Jako najsłuszniejszą dzisiaj drogę w odzyskiwaniu zabranych ziem, wskazuje drogę sądową.

 

Zdaniem abp. Michalika zadaniem mediów katolickich jest polemika z kłamstwami i oszczerstwami, które pojawiają się bardzo często, a nawet uprzedzanie takich działań. „Potrzeba wybiegania naprzód, uprzedzania, powtarzania ważnych informacji. Dzisiaj sieczka, która płynie z różnych prywatnych stacji czy gazet, zaćmiewa wszystko tak skutecznie, że ludzie łatwo zapominają, co było wczoraj, przedwczoraj.” – uważa hierarcha. Wyraża niepokój tym, że często nie mówi się o sprawach ważnych, a o tych „dla siebie wygodnych”, natomiast przedmiotem kłótni polityków jest ich własne miejsce, a nie o Polska.

 

Odnosząc się do zakończonego w ub. niedzielę 66. Tygodnia Miłosierdzia, stwierdza, że ważna jest nie tylko pomoc doraźna, ale przede wszystkim przywracanie potrzebującym godności i wiary we własne siły, co jest najtrudniejsze i wymaga odpowiedniego przygotowania i środków.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (19)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Beata2 08:07:50 | 2013-06-08
~jerzyk
3.Mając świadomość, że udział w rzymskich uroczystościach nie był możliwy dla wszystkich wiernych, czujemy potrzebę, aby za tę beatyfikację złożyć Bogu dziękczynienie również w Polsce. Pragniemy uczynić to w Głogowie, gdzie znajduje się dom „Uzdrowienie Chorych” prowadzony przez Cichych Pracowników Krzyża, wspólnotę założoną przez bł. Luigiego Novarese. Nasze wspólne dziękczynienie odbędzie się w sobotę 8 czerwca br. na placu przy kościele kolegiackim w Głogowie, tuż obok domu „Uzdrowienie Chorych”. Rozpocznie się ono o godz. 10.00 od modlitewnego czuwania. O godz. 11.00 sprawowana będzie Eucharystia pod przewodnictwem ks. abp. Zygmunta Zimowskiego, Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, który także wygłosi homilię. Na dziękczynienie za beatyfikację bł. Luigiego Novarese przybędą również biskupi z naszej metropolii.  TO FRAGMENT ZAPROSZENIA BISKUPA REGMUNTA.
CAŁOŚĆ NA ŻYWO BĘDZIE DZISIAJ TRANSMITOWANA W TV TRWAM 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Marcudi 04:22:39 | 2013-06-08
Młody ksiądz spowiada po raz pierwszy. Przychodzi dziewczyna:
- Ciągnęłam druta.
Ksiądz zaaferowany nie wie co powiedzieć i biegnie do ministrantów i pyta:
- Co proboszcz daje za ciągnięcie druta?
- Po Snickersie...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~katolik 14:10:43 | 2010-10-15
Warto poznać prawdę objawioną przez Boga.
tradycja-2007.blog.onet.pl/

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~autor 13:44:03 | 2010-10-15
Uprzedzę Twoje nikczemne sugestie. Żona Kaina mogła być jego siostrą lub siostrzenicą, ale w tych czasach Bóg jeszcze nie zakazywał małżeństw z krewnymi. Powód jest dosyć oczywisty: Adam i Ewa byli pod względem genetycznym doskonali, dlatego nie istniało zagrożenie nawarstwienia się zbyt dużej ilości błędów genetycznych.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~do autora 13:08:40 | 2010-10-15
 Polecam przeczytać początek rozdziału piątego Księgi Rodzaju. Jest tam wyraźnie napisane że po urodzeniu sie Seta, Adam miał synów i córki. (Rdz.5.4)

A Kain skąd wziął żonę?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~autor 12:44:33 | 2010-10-15
A Ty wróć na studia, jeśli w ogóle kiedykolwiek na nich byłeś.
Chodzi mi o to, że Biblia nie wspomina, by Adam i Ewa mieli córki.

Buzucośtam, studiowałem, i powiem Ci że warto. Ale nie potrzeba studiów żeby nauczyć się czytać a tej umiejętności chyba Ci brakuje. Polecam przeczytać początek rozdziału piątego Księgi Rodzaju. Jest tam wyraźnie napisane że po urodzeniu sie Seta, Adam miał synów i córki. (Rdz.5.4)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~buzuCOŚTAM 12:20:56 | 2010-10-15
Każdy nowy gatunek zaczyna się od pierwszej pary istot. Buzucośtam sądzisz że z ludźmi było inaczej? To wróć do szkoły podstawowej.


A Ty wróć na studia, jeśli w ogóle kiedykolwiek na nich byłeś.
Chodzi mi o to, że Biblia nie wspomina, by Adam i Ewa mieli córki. Skąd więc ich synowie wzięli sobie żony? A nawet jeśli mieli córki, to wychodzi na to, że historia ludzkości zaczyna się od kazirodztwa.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~autor 08:21:55 | 2010-10-15
Każdy nowy gatunek zaczyna się od pierwszej pary istot. Buzucośtam sądzisz że z ludźmi było inaczej? To wróć do szkoły podstawowej.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~buzuMAT 00:40:08 | 2010-10-15
@buzuMAT
Tak zawsze wierzył Kościół, bo taka jest prawda objawiona przez Boga.


To. ile lat ma świat, to kwestia wiedzy a nie wiary. Kiedyś Kościół wierzył, że ziemia jest płaska, a słońce krąży wokół niej. Twoim zdaniem to też "prawda objawiona przez Boga"? A może jeszcze twierdzisz, że na początku świata było tylko dwoje ludzi: Adam i Ewa?

Oczywiście, bo taki jest dogmat Wiary katolickiej.


To znaczy co jest dogmatem? Że ziemia jest płaska czy że byli naprawdę tacy ludzie jak Adam i Ewa? (BTW, jak to się stało, że ich dzieci miały dzieci? Tzn. dokładnie skąd ich synowie wzięli sobie żony?)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pokory, pokory, pokory... 09:09:54 | 2010-10-14
Dzięki szatańskiej pysze jednych nie słucham, drugich nie słyszę.
— Jan Izydor Sztaudynger

Bóg przestaje z prostymi, objawia się pokornym,
daje rozumienie maluczkim, otwiera tajniki czystym umysłom;
a odbiera światło łaski ciekawym i pysznym.
Rozum ludzki słaby jest, mylić się może;
prawdziwa zaś wiara omylić nie może.
Tomasz à Kempis

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook