"Uliczny Patrol Medyczny" udzielił od września pomocy prawie 200 bezdomnym

(fot. shutterstock.com)

Od końca września ubiegłego roku do końca stycznia 2018 r. radiowóz z emblematami Straży Miejskiej, Caritas i Lekarzy Nadziei tzw. "Uliczny Patrol Medyczny", wyruszał do różnych dzielnic stołecznej aglomeracji sprzed przychodni Lekarzy Nadziei na warszawskiej Woli 16 razy, docierając do 130 różnych lokalizacji, w których przebywali bezdomni.

 

Ratownicy medyczni, uczestniczący w patrolach, udzielili porad 119 osobom, a 199 bezdomnym udzielili pomocy medycznej na miejscu.


Wielu spośród bezdomnych zostało skierowanych do przychodni Lekarzy Nadziei i skorzystało z dalszej pomocy specjalistycznej. Wśród osób bezdomnych, przebywających poza schroniskami, często w bezpośrednim zagrożeniu dla zdrowia i życia, najwięcej było interwencji chirurgicznych, ortopedycznych, kardiologicznych i internistycznych. Wśród pacjentów jest już kilku obcokrajowców z Ukrainy i należy się liczyć, że będzie ich przybywać.

 

Wobec rosnącego zainteresowania pomocą tego typu w styczniu zwiększona została częstotliwość wyjazdów "Ulicznego Patrolu Medycznego". Do wolontariuszy - ratowników z przychodni Lekarzy Nadziei, Piotra i Weroniki - dołączył zespół ratowników pracujących w warszawskiej Straży Miejskiej. Jako optymistyczny znak można uznać, że w styczniu dwoje bezdomnych zawarło ślub, na którym świadkami byli członkowie patrolu Straży Miejskiej, wyspecjalizowanego w docieraniu do "tych, których nie widać".

 

"Uliczny Patrol Medyczny" jest całorocznym projektem Caritas Polska, Straży Miejskiej m. st. Warszawy i Stowarzyszenia Lekarzy Nadziei, wzorowanym na podobnie działających w większych miastach europejskich i amerykańskich. Utrzymywany jest z ofiarności osób, którym nieobojętny jest los osób bezdomnych, którzy znaleźli się w najtrudniejszym z życiowych kryzysów, walczą z samotnością, uzależnieniami, brakiem nadziei, degradacją życiową i nie zawsze wygrywają.

 

Jesienią i zimą prowadzimy również ze Strażą Miejską m. st. Warszawy wspólną akcję na rzecz bezdomnych przebywających poza schroniskami "Trochę ciepła dla bezdomnego" i stały program wychodzenia z bezdomności dla młodych "Damy radę!".

 

Aby wesprzeć programy pomocy bezdomnym prowadzone przez Caritas, można wysłać SMS na numer 72052 o haśle "ZIMNO", "PATROL" oraz "DAMY RADĘ". Wpłaty można również dokonywać na konto podane na stronie www.pomagam.caritas.pl: na "Uliczny Patrol Medyczny", "Trochę ciepła dla bezdomnego" oraz na program wychodzenia z bezdomności dla młodych "Damy radę".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 16:14:27 | 2018-02-09
Panu Bazylemu do sztambucha. Pytał Pan niedawno "co robi Kościół?"

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook