Kard. Tauran: Albania przykładem dobrych stosunków z islamem, zbliżyły nas prześladowania

Radio Watykańskie
(fot. youtube.com)

Albania może być przykładem dobrych stosunków między chrześcijanami a muzułmanami - napisał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Tauran w przesłaniu na obywające się w tym kraju spotkanie przedstawicieli europejskich episkopatów ds. stosunków z islamem.

 
Podkreślił, że prześladowania religijne, których doświadczyli ze strony albańskich komunistów wszyscy wierzący, zbliżyły wyznawców obu religii. Dodał, że z tego też powodu Franciszek wybrał Albanię za cel swej pierwszej podróży europejskiej.
 

Kardynał wskazał ponadto na potrzebę przezwyciężenia stereotypów i uprzedzeń względem islamu. Podkreślił jednak zarazem, że konieczne jest, aby zarówno zwierzchnicy islamscy, jak i poszczególni muzułmanie zajmowali jasne stanowisko w sprawie aktów przemocy popełnianych w imię ich religii.

 

V spotkanie krajowych delegatów episkopatów ds. stosunków z muzułmanami w Europie odbywa się w Szkodrze na północy Albanii w dniach 7-9 lutego. Przebiega ono pod hasłem "Wiara i duchowość w stosunkach między chrześcijanami a muzułmanami". Organizatorzy - Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i miejscowy episkopat - zwołali po raz pierwszy to wydarzenie do kraju o większości islamskiej. Uczestnicy obrad rozważają miejsce i rolę zagadnień teologicznych i duchowych w dialogu chrześcijańsko-islamskim. Na posiedzenie zaproszono przedstawicieli miejscowej inteligencji muzułmańskiej, w tym z bractwa bektaszy, których głównym skupiskiem jest właśnie Albania. Na zakończenie spotkania jego uczestnicy odwiedzą duchowy ośrodek bractwa w mieście Kruja w środkowej części kraju.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.73

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook