Ks. prof. Michał Czajkowski i Urszula Antosz-Rekucka laureatami Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała

Ks. Stanisław Musiał SJ (fot. Listy ks. Stanisława Musiała do rodziny, Wydawnictwo WAM)

Ks. prof. Michał Czajkowski, jeden z inicjatorów dialogu katolicko-żydowskiego w Polsce, oraz Urszula Antosz-Rekucka, katechetka z Mszany Dolnej, zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała, przyznawanej od dziesięciu lat osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego.

 

Wyróżnienia zostaną wręczone 2 marca w Krakowie.


Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach: za twórczość oraz za inicjatywy społeczne na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej.

 

Ks. prof. Michał Czajkowski to wybitny teolog, biblista, głęboko zaangażowany w działalność ekumeniczną, jeden z inicjatorów dialogu katolicko-żydowskiego w Polsce. Był współzałożycielem i współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W przeszłości zasiadał też w Komitecie Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem i Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej, był także członkiem władz Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów. Osoby prowadzące dialog chrześcijańsko-żydowski w Polsce wiele zawdzięczają jego odważnej publicystyce i książkom takim jak: "Lud Przymierza", "Co nas łączy? ABC relacji chrześcijańsko-żydowskich" czy "Nowy Testament a judaizm". Niedawno ukazała się książka zbierająca jego teksty dotyczące Żydów i relacji z judaizmem pt. "Czy Żydzi mają diabła za ojca? Przyczynki do dialogu chrześcijańsko-żydowskiego" (trzy tomy, łącznie ponad 1100 stron). Zdaniem członków Klubu "Przymierze", którzy nominowali go do Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała, niewielu jest w Polsce księży, którzy z taką determinacją mówią o żydowskich korzeniach chrześcijaństwa i o tym, że antysemityzm jest grzechem.

 

Urszula Antosz-Rekucka jest katechetką w Mszanie Dolnej. W swojej pracy z uczniami wiele uwagi poświęca kształtowaniu postawy dialogu i podejmuje liczne inicjatywy upamiętniające społeczność mszańskich Żydów wymordowaną podczas Holocaustu. O kulturze i historii żydowskich mieszkańców tego rejonu opowiada na różne sposoby, m.in. poprzez działania teatralne, organizację obchodów rocznicowych czy opiekę nad zbiorowymi mogiłami żydowskimi. Była też koordynatorką polsko-izraelskiego projektu, dzięki któremu grupy młodzieży z Polski i Izraela mogły się spotkać, poznać i pokonać dzielące je bariery.

 

To dzięki jej inicjatywie w 2012 ostatnią drogę mszańskich Żydów oficjalnie nazwano Aleją Pamięci Ofiar Holokaustu. Urszula Antosz-Rekucka pisze teksty do lokalnych gazet i portali, jest aktywna w mediach społecznościowych, a w pracy z młodzieżą kładzie nacisk na relacje chrześcijańsko-żydowskie, przybliżanie kultury żydowskiej i tematyki Zagłady. Pomimo działania w trudnym środowisku, gdzie jej inicjatywy nie zawsze spotykają się z aprobatą, od lat konsekwentnie podejmuje trud przywracania pamięci.

 

Nagroda im. ks. Stanisława Musiała została ustanowiona przez krakowskie stowarzyszenie Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze", a jej fundatorami są Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezydent Miasta Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. W skład Kapituły Nagrody, której przewodniczy Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wchodzą przedstawiciele wiodących krakowskich instytucji i środowisk, w tym żydowskiej i chrześcijańskiej społeczności Krakowa.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.05

Liczba głosów:

20

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

dlamagdaleny 22:29:37 | 2018-02-07
Pani UAR ma racje - to wstyd, że Deon (KAI) nie odpuscił, pomijając fragment z oficjalnego komunikatu i dodając od siebie  te slowa o wspolpracy z UB... Tak wypuszcza sie demony z puszki Pandory. I po co?

Oceń 7 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jan.antoni.klys 20:19:18 | 2018-02-07
Ksiądz Michał Czajkowski nie ma moralnego prawa do ubiegania się o jakiekolwiek zaszczyty: kościelne lub świeckie. Przebaczenie to jedno, pokuta - drugie. To samo dotyczy np. abp. Paetza.

Oceń 15 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

uar 20:05:19 | 2018-02-07
Tak się tylko zastanawiam, czy to odpowiedni moment, by przypominać o smutnej karcie "współpracy" ks.Michała z SB - publicznie przeprosił, przyznał się, niewielu się na to zdobyło. Odsunął się, odpokutował. Ma wielkie, niezaprzeczalne zasługu dla dialogu i pamięci. Nagroda to okazja do gratulacji, a nie wypominania grzechów młodiści. Ja, jako współlaureatka, jestem dumna, że otrzymuje tę nagrodę w towarzysttwie ks.Czajkowskiego. Trochę smutne, że właśnie deon nie odpuścił....

Oceń 12 13 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook