Papież przyjmie przewodniczącą "Babć z Plaza de Mayo" z Buenos Aires

(fot. Drop of Light / Shutterstock.com)

Franciszek spotka się 8 lutego z przewodniczącą argentyńskiej organizacji obrony praw człowieka "Babcie z Plaza de Mayo" - Estelą de Carlotto.

 

Według dziennika "La Nación" z Buenos Aires Estela de Carlotto przebywa obecnie we Włoszech, gdzie m.in. otrzyma doktorat honoris causa uniwersytetu w Mediolanie. Będzie to drugie spotkanie obecnego papieża, byłego arcybiskupa Buenos Aires, z przewodniczącą tego ruchu.


Jego członkinie, podobnie jak "Matki z Plaza de Mayo" (stowarzyszenie kobiet argentyńskich, których dzieci zostały uprowadzone, zaginęły lub zginęły w czasach dyktatury generała Jorge Videli), starają się wyjaśnić zbrodnie z czasów dyktatury wojskowych w Argentynie w latach 1976-83.

 

Oblicza się, że w tamtym okresie co najmniej 500 dzieci rządzący osadzili w więzieniach i obozach tortur w różnych miejscach na świecie. Odbierali je rodzinom, po czym systematycznie przekazywali do adopcji rodzinom zastępczym. Chcąc odnaleźć dzieci, po których zaginął ślad, Babcie z Plaza de Mayo badają m.in. metryki chrztu w archiwach kościelnych. Ostatnio Kościół katolicki w Argentynie wyraził gotowość udostępnienia archiwów z czasu dyktatury.

 

Estela Barnes de Carlotto urodziła się 22 października 1930 roku w Buenos Aires. W wieku 20 lat rozpoczęła pracę jako nauczycielka w szkole podstawowej, dochodząc do stanowiska dyrektorki szkoły w La Plaza. Wraz z mężem Guido Carlotto doczekała się czwórki dzieci. W 1977, w rok po dojściu do władzy junty wojskowej i wybuchu "brudnej wojny", założyła stowarzyszenie "Babcie z Plaza de Mayo" w celem poszukiwania zaginionych wnuków. 14 września 2011 organizacja otrzymała za swoją działalność pokojową nagrodę UNESCO im. Felixa Houphoueta-Boigny’ego. W tym samym roku na podstawie jej historii powstał film pt. "Najprawdziwsze prawdy: życie Esteli".

 

5 sierpnia 2014, po 35 latach poszukiwań, dzięki testom DNA, odnalazła swego wnuka Ignacio Hurbano (Guido Carlotto). Jego matka a córka Esteli urodziła go w więzieniu i wkrótce potem została zamordowana. W listopadzie tegoż roku z przewodniczącą "Babć z Plaza de Mayo" i jej odnalezionym wnukiem spotkał się w Watykanie Ojciec Święty.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook