Chiński dziennik zapowiada nawiązanie stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską

(fot. Thoom / crystal51 // shutterstock.com)

Chiny i Watykan "wcześniej czy później" nawiążą stosunki dyplomatyczne, ponieważ dzięki "mądrości" papieża Franciszka zostaną rozwiązane problemy między obu stronami.

 

Opinię taką wyrażono w editorialu dziennika "Global Times", ukazującego się w Pekinie w języku angielskim i chińskim.


Według gazety porozumienie między Pekinem i Watykanem będzie "niezwykle korzystne dla katolików". - Mimo trudnego procesu, Chińczycy niekatolicy, którzy są liczni, tak naprawdę nigdy nie mieli nic przeciwko Watykanowi. Chińczycy szanują papieży - czytamy w "Global Times".

Zapowiada ona, że "wcześniej czy później Pekin i Watykan nawiążą stosunki dyplomatyczne". - Wizerunek papieża Franciszka jest bardzo pozytywny wśród Chińczyków. Będzie on sprzyjał relacjom między Chinami i Watykanem oraz rozwiąże związane z tym problemy dzięki swej mądrości - pisze autor editorialu.

 

Kard. Parolin o relacjach Watykanu z Chinami: skończy się czas biskupów "legalnych" i "nielegalnych" >>

"Global Times" jest tabloidem wydawanym pod auspicjami organu Komunistycznej Partii Chin "Renmin Ribao" (Dziennika Ludowego), jednak w przeciwieństwie do tego ostatniego nie ma charakteru oficjalnego głosu partii.

W ostatnim czasie światowe media donoszą, że gotowe jest już ramowe porozumienie w sprawie nominacji biskupich w Chinach. Według tych informacji Stolica Apostolska miałaby dokonywać wyboru spośród kandydatów przedstawionych przez chińskie władze. Podpisanie tego porozumienia otworzyłoby drogę do przywrócenia stosunków dyplomatycznych, zerwanych przez Chińską Republikę Ludową w 1951 r., pod dojściu do władzy komunistów i wydaleniu zagranicznych misjonarzy.

 

Chiny: po 7 miesiącach władze uwolniły biskupa uznawanego jedynie przez Watykan >>

Władze w Pekinie stworzyły w 1957 r. Patriotyczne Stowarzyszenie Chińskich Katolików, za pośrednictwem którego realizują swą politykę niezależności lokalnego Kościoła od Stolicy Apostolskiej. Doprowadziło to do równoległego istnienia oficjalnych wspólnot katolickich podległych władzom i "podziemnych" wspólnot podległych Stolicy Apostolskiej.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.18

Liczba głosów:

22

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Franciszek2 15:22:51 | 2018-02-06
"Równoległa" wspólnota katolicka podległa komunistom ? Tego nie było nawet za czasów ostpolitik kard. A.Sodano. Rozumiem, ze polscy "księża patrioci" mają szanse trafić na ołtarze ?  

Oceń 9 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook