Abp Jędraszewski na Mszy z góralami otrzymał kosz z niezwykłą zawartością [ZDJĘCIA]

(fot. flickr.com / Archidiecezja Krakowska / Adam Bujak)

Metropolita krakowski przewodniczył uroczystej Mszy św. w oprawie góralskiej w kościółku Matki Boskiej Częstochowskiej na Pęksowym Brzyzku.

 

Niech skarb waszej kultury, miłości do Boga i drugiego człowieka będzie nieustannie pomnażany, byście mogli powiedzieć o sobie, że pomimo trudów i wyzwań współczesności, jesteście ludźmi nadziei, mającymi poczucie, że jest z wami Bóg. Dzielcie się tym z innymi - mówił abp Marek Jędraszewski, który w niedzielę spotkał się w Zakopanem z góralami ze Związku Podhalan.

 

Przypomniał słowa Jana Pawła II o obronie krzyża, wypowiedziane pod Wielką Krokwią w 1997 r.

 

 

(fot. Adam Bujak / flickr.com) 

 

- Papież wzywał do obrony krzyża w przestrzeni prywatnej i publicznej. Jego słowa brzmią aktualnie również po 21 latach, kiedy w imię wolności i tolerancji usuwa się krzyże ze sfery życia publicznego na zachodzie Europy - zauważył hierarcha.

 

Abp Jędraszewski podziękował góralom za piękny śpiew, muzykę i ubiór, które jednoznacznie świadczą o ich tożsamości i poczuciu przynależności do podhalańskiej ziemi. - Niech ten skarb waszej kultury, miłości do Boga i drugiego człowieka będzie nieustannie pomnażany, byście mogli powiedzieć o sobie, że pomimo trudów i wyzwań współczesności, jesteście ludźmi nadziei, mającymi poczucie, że jest z wami Bóg - zaapelował abp Jędraszewski.

 

Eucharystię uświetniła kapela góralska. Mszę św. metropolita krakowski sprawował w góralskim orancie. Oczywiście zakopiańczycy na liturgię ubrali stroje regionalne, a w procesji z darami przynieśli m.in. kosz z oscypkami.

 

 

(fot. Adam Bujak / flickr.com)

 

Po wspólnej modlitwie metropolita krakowski wraz z delegacją górali oraz kapłanami - m.in. dziekanem zakopiańskim ks. Bogusławem Filipiakiem udali się na cmentarz na Pęksowym Brzyzku i złożyli wiązankę kwiatów na grobie ks. Józefa Stolaryczka. Kapłan był pierwszym proboszczem pod Tatrami, wyznaczał też pierwsze szlaki.

 

Abp Jędraszewski spotkanie z góralami zakończył w siedzibie Związku Podhalan na ul. Kościuszki. Tam arcypasterza powitał Andrzej Skupień, prezes zakopiańskiego oddziału ZP. Biskup Krakowa wziął udział w zawieszeniu krzyża w głównym pomieszczeniu organizacji. Krzyż poświęcono wcześniej w La Salette, w czasie góralskich rekolekcji.

 

 

(fot. Adam Bujak / flickr.com)

 

Związek Podhalan to największa w świecie organizacja zrzeszająca górali, mająca wiele oddziałów w Polsce i poza granicami naszego kraju. Wśród znanych i cenionych kapelanów ZP był ks. prof. Józef Tischner.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

40

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook