Kard. Christoph Schönborn spotkał się z premierem Viktorem Orbánem

(fot. Belish / Shutterstock.com)

Metropolita wiedeński kard. Christoph Schönborn przyjął 30 stycznia przebywającego z wizytą roboczą w stolicy Austrii premiera Węgier Viktora Orbána.

 

Archidiecezja wiedeńska oznajmiła, że do "nieformalnego spotkania" doszło na prośbę gościa z Budapesztu, a "głównym tematem rozmowy była sytuacja w Europie i na Bliskim Wschodzie". Przy tej okazji przewodniczący episkopatu Austrii podziękował państwu węgierskiemu za wspieranie odbudowy Iraku i syryjskiego Aleppo.


W spotkaniu w Pałacu Arcybiskupów uczestniczyli m.in. węgierski minister zasobów ludzkich Zoltán Balog, który jest nie tylko politykiem, lecz także pastorem kalwińskim oraz minister János Lázár, szef kancelarii premiera Węgier.

 

Przed spotkaniem z kardynałem szefa rządu węgierskiego przyjął kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Według mediów obaj politycy mają zgodne stanowiska w sprawie migracji. Nie osiągnięto natomiast porozumienia co do rozbudowy węgierskiej elektrowni atomowej w mieście Paks w środkowych Węgrzech oraz indeksacji zasiłków rodzinnych na dzieci osób pracujących poza swoim krajem rodzinnym, ale w granicach Unii Europejskiej.

 

Kardynał Schönborn przyjął już Orbána w 2012 roku. Obaj rozmówcy odwiedzili wtedy wspólnie węgierskie kolegium dla księży Pazmaneum w stolicy Austrii, w którym w latach 1971-75 znalazł schronienie kard. Jozef Mindszenty (1892-1975), gdy musiał opuścić swój kraj rodzinny. Przed poświęconą mu tablicą pamiątkową kardynał i premier złożyli wówczas kwiaty. Przy tej okazji Orbán podziękował metropolicie wiedeńskiemu za wszystko co zrobił dla jego ojczyzny, nazywając go "prawdziwym przyjacielem Węgier".

 

Po tamtym spotkaniu premier postanowił wziąć udział w zorganizowanej z inicjatywy kard. Schönborna i holenderskiego działacza Christiaana Altinga von Geusau konferencji Międzynarodowej Sieci Prawodawców Katolickich (International Catholic Legislators Network - ICLN), którzy spotykają się od kilku lat we Frascati pod Rzymem. Orbán głęboko przejął się wówczas relacjami syryjskiego patriarchy Mara Ignacego Efrema II o dramatycznej sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie. W następstwie tego w 2017 roku utworzono na Węgrzech specjalny wydział ds. pomocy prześladowanym chrześcijanom, a jego szefem w randze podsekretarza stanu został Tamás Török. Kierowany przez niego zespół dynamicznie działa, wspierając projekty w Syrii, Libanie i Iraku.

 

Według austriackiej agencji katolickiej Kathpress, rząd Węgier przeznaczył już ponad dwa miliony euro na odbudowę zniszczonych przez terrorystów tzw. Państwa Islamskiego chrześcijańskich miast i wsi na Równinie Niniwy w północnym Iraku.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?