Główny rabin Rzymu o Franciszku: poprosiłem go, by o tym nie mówił. Papież posłuchał

(fot. MRECIC ARG (Cropped from Timerman - Di Segni) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons)

Papież Franciszek nie posługuje się więcej przykładem faryzeuszy, by mówić o ludziach fałszywych i wiarołomnych, bo prosił go to główny rabin Rzymu. Ujawnia to sam Riccardo Di Segni w długim wywiadzie dla mediolańskiego "Corriere della Sera".

 

Na pytanie o  Franciszka, żydowski duchowny odpowiada następująco: "To papież, który potrafi słuchać. Prosiłem go, by nie cytował więcej faryzeuszy jako negatywnego paradygmatu, skoro judaizm rabinacki bierze od nich początek, i tak uczynił. Prosiłem go też, by nie popadał w marcjonim i odnoszę wrażenie, że na to uważa".

 

Marcjonizm, wyjaśnia dziennikarzowi rabin Di Segni, to przeciwstawianie Boga Starego Testamentu, "sprawiedliwego i surowego", Bogu Nowego Testamentu, "dobremu i kochającemu". "Bóg jest jeden i ten sam. I jest zarazem Bogiem miłości i Bogiem sprawiedliwym. Bogiem, który przebacza i Bogiem zastępów" - precyzuje główny rabin Rzymu.

 

Stwierdza, że nie zgadza się z papieżem Franciszkiem w wielu kwestiach. I podaje przykłady. "Papież przedstawia niedzielę jako wynalazek chrześcijan, ale przecież dlatego macie niedzielę, ponieważ my mamy sobotę. Kiedy Franciszek przybył tu do synagogi, chciał dyskutować o teologii. Powiedziałem, że nie: teologię każdy ma własną i jej nie zmieni. Dyskutujmy o czym innym".

 

Rabin Di Segni ponawia swój sprzeciw wobec perspektywy beatyfikacji Piusa XII. "Przestudiowałem jego historię i muszę powtórzyć surowy osąd. Nie uczynił nic, by udaremnić deportację [tysiąca mieszkańców rzymskiego getta, zatrzymanych podczas łapanki 16 października 1943 roku i wywiezionych kilka dni później do obozu zagłady Auschwitz - przy. KAI]| - powiedział. "To prawda, że udzielił potem gościny wielu prześladowanym" - dodaje Di Segni.

 

Na pytanie, czy we Włoszech istnieje jeszcze antysemityzm, rabin odpowiada: "Był zawsze, jest, i od czasu do czasu ujawnia się w rozmaitych postaciach. Istnieje idea religijna, że naród żydowski wyczerpał swoją funkcję i powinien ukradkiem i w rozproszeniu przemykać pomiędzy innymi narodami za karę za to, że nie przyjął prawdy. Są też trybuny stadionów, gdzie przeinacza się symbole, by były narzędziem obrazy. Nie zdając sobie z tego sprawy; albo zdając sobie sprawę doskonale. Uderzające jest to, że nikt nie wstydzi się już przyznać do sympatii z faszyzmem".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.09

Liczba głosów:

249

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Tru Badur 11:36:42 | 2018-01-23
Czy ktoś z komentujących tutaj, wyśmiewających papieża, krzyczących, że rabin, to cham, pomodlił się za nich obu??? Poprosił Boga o mądrość, roztropność, pokorę, Ducha Prawdy dla nich? Wy wszyscy "święcie" oburzeni, zawsze pawi, bezbłędnie postępujący!  Kto z was wierzący, "prawdziwi chrześcijanie" po przeczytaniu tego artykułu uklęknął i pomodlił się w intencji jego "bohaterów"? Jak to łatwo bić się w cudze piersi. 

Oceń 14 49 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

mrf771 05:24:06 | 2018-01-23
Ileż to razy czytaliśmy na łamach deonu, że śmiemy krytykować papieża i się znim nie zgadzać  ? Jakim prawem krytykujemy Franciszka za jego wynalazek teologiczny "czułość Boga" ? Rabin zamknął mu usta "marcjonizmem".

Popatrzmy też  jak rabin, przyjaciel Franciszka pięknie stawia biskupa Rzymu na baczność: "Kiedy Franciszek przybył tu do synagogi, chciał dyskutować o teologii. Powiedziałem, że nie: teologię każdy ma własną i jej nie zmieni. Dyskutujmy o czym innym"

Zapamiętajmy te słowa kiedy każą nam obchodzić dzień judaizmu, islamu czy się ekumenizować.

Oceń 54 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

cristiada 23:59:10 | 2018-01-22
Jest ten kto naucza i jest ten kto słucha,czyli szafa gra

Oceń 46 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

sagneale 23:30:37 | 2018-01-22
W dziwnych czasach żyjemy, że rabin poucza papieża, jak ma nauczać, a ten go do tego słucha...

Oceń 59 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

rzymianin1 23:15:49 | 2018-01-22
To groteska, ale płakać się chce. Gdzie my jesteśmy? Rabin dyktuje warunki, oskarża, decyduje kto i kiedy jest antysemitą, ustawia wszystkich pod ścianę, wszyscy są "be" tylko oni najlepsi, oczywiście wychodzi pycha: naród wybrany, a wy wszyscy goje, macie słuchać i nie wolno wam nic, jak my na to nie pozwolimy. Oni mogą nas obrażać, (Talmud o Jezusie, Maryi i chrześcijanach), itp. Beatyfikacja Piusa XII to nie ich sprawa, tak jak nie ich sprawą była beatyfikacja i kanonizacja Edyty Stein. O zbrodniach żyowskich komunistów na Polakach i innych narodach, ani słowa oczywiście. A może będzie układał homilie Papieżowi i biskupom? Na pewno by chciał. O tempo o mores. 

Oceń 140 17 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

bonaventura 22:14:28 | 2018-01-22
Kawał chama z tego rabina.
Skoro poprosił papieża o coś w prywatnej rozmowie, papież posluchal to jakim prawem rabin  to upublicznia ? Tylko papież miał prawo ujawnić tę rozmowę.
A tak, Franciszek jawi nam się jako niesforny chłopiec, który dostał po łapach od starszego brata (w wierze).
Nawiasem mówiąc ogromnie irytująca była u Franciszka mania wyzywania tych , z którymi się nie zgadzał od faryzeuszy.
Niech by jednak ktoś z katolików spróbował za to skrytykować papieża to zaraz by oberwał od jezuitów.Co innego jednak gdy uwagę zwraca papieżowi żyd...

Oceń 131 16 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook